На виконання делегованих повноважень самоврядуванню потрібні додаткові ресурси — такий лейтмотив розмови членів Хмельницької регіональної Асоціації міст України.
На виконання делегованих повноважень самоврядуванню потрібні додаткові ресурси — такий лейтмотив розмови членів Хмельницької регіональної Асоціації міст України.
Кам’янець-Подільський іде на реформи
Засідання Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України проходило в Кам’янці-Подільському. На правах господаря учасників зібрання привітав Кам’янець-Подільський міський голова Михайло Сімашкевич. Він акцентував на проблемах, а також перспективі розвитку старовинного міста над Смотричем. “У залученні інвестицій, — висловився Михайло Євстахійович, — перспектива розвитку міста. Тут є у що вкладати кошти. Є хороші незадіяні приміщення для бізнесу, працьовиті й талановиті люди, які зацікавлені в нових робочих місцях, багато високоосвічених та кваліфікованих працівників. Міська влада чітко усвідомлює, що чим більше буде робочих місць, тим більше наповниться бюджет…”. Очільник міста поінформував про завершення перемовин про залучення інвестицій для відновлення виробничої діяльності ВАТ “Електроприлад” та ВАТ “Модуль”. Місто зацікавлене й надалі розвиватись як туристичне. Але зробити це без вдосконалення інфраструктури практично неможливо. Тому влада міста разом з депутатами напрацювала ряд пропозицій, які розпочала втілювати. Першою під реформування потрапила житлово-комунальна сфера міста. Створено комунальний автопарк і незабаром за маршрутами знову курсуватимуть комунальні автобуси. Нововведенням є поділ міста на шість комунальних округів. У кожному з них тепер працює менеджер комунального господарства, який персонально відповідає за якість комунальних послуг на своїй території. Функціонує також комунальне підприємство “Комбінат благоустрою”. Вся комунальна техніка і трудові ресурси знаходяться відтепер в єдиному комплексі. Місто отримало 40 мільйонів позики від Світового банку, які планують вкласти в модернізацію водоканалу. “Лише два міста в Україні — Львів та Кам’янець-Подільський отримали згоду від Єврокомісії на пряме фінансування тепломодернізації, зокрема навчально-виховного комплексу №16 (вартість проекту 1 млн. 200 тис. грн.). У місті успішно стартували проекти “Комфортний під’їзд”, “Теплий дім”, “Світле подвір’я”, “Екоплан”. Нещодавно стало відомо, що місто включене в Державну програму “Питна вода”, завдяки якій тут з’являться десять європейських бюветів. Міська рада прийняла Програму підтримки та розвитку ОСББ. А 21 березня вже відбувся перший конкурс, що визначив приватну компанію, яка має взяти на себе роботу ЖЕКів. Наразі цей проект впроваджується в одному з мікрорайонів. Для малозахищених верств населення працює програма “З лану до столу”. За підтримки підприємства “Український кристал”, що випікає смачний та якісний хліб, збудовано двадцять кіосків на транспортних зупинках, які пропонують продукти першої необхідності за низькими цінами. Міський голова Кам’янця-Подільського також поділився напрацюваннями щодо побудови нової управлінської моделі. “Всі реформи, які здійснюватимуться у найближчі роки, — наголосив він, — приведуть до розбудови міста. Розвиватимуться індустрія туризму, відпочинку, виставкова та готельна діяльність…”.
Учасників засідання вітали голова обласної ради Микола Дерикот і заступник з фінансово-економічних питань та інвестиційної політики голови ОДА Леонід Гураль. Посадовці акцентували на потребі поліпшення інвестиційного клімату для соціально-економічного розвитку Хмельниччини і розв’язанні проблем, які зустрічаються на шляху реформування місцевого самоврядування, ЖКГ, змін у галузях охорони здоров’я, освіти. І Микола Дерикот, і Леонід Гураль в унісон ратували за співпрацю представників місцевого самоврядування Хмельниччини з обласною владою.
Бути чи не бути самоврядуванню?
Головуючий на засіданні Асоціації міст Хмельницький міський голова Сергій Мельник запропонував до обговорення питання розподілу субвенції місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах, спрощену систему оподаткування, єдиний податок та оподаткування в системі місцевого самоврядування. Учасники розмови наголошували на тому, що при прийнятті Податкового кодексу України, незважаючи на аргументовані заперечення, у місцевих бюджетів відібрали такі важливі джерела доходів, як ринковий збір, податок на рекламу, транспортний збір, істотну частину екологічного податку. Вирішення питань з утримання та ремонту місцевих доріг повністю залежить від розподілу урядом ресурсів, зосереджених у державному бюджеті. Члени Асоціації висловлювали стурбованість тим, що держава досі не розподілила 1,5 млрд. субвенції на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності. Порядок її розподілу слід затвердити з урахуванням площі твердого покриття доріг та кількості зареєстрованих транспортних засобів у відповідних населених пунктах, це пропонували голови міст. Нашу область задовольнила б субвенція в межах 54 мільйонів, як було торік (Хмельницький використав у минулому році на дороги 12 мільйонів гривень). Новим Бюджетним кодексом, констатували учасники розмови, на місцеві бюджети покладено видатки, які за своєю природою є загальнодержавними й повинні фінансуватися з держбюджету. Вони наголошували, що для попередження кризових явищ, які можуть виникнути в процесі виконання місцевих бюджетів, вкрай важливим є виділення місцевим бюджетам додаткових фінансових ресурсів на виконання делегованих державою повноважень і термінове приведення стандартів соціальних послуг, порядків їх надання у відповідність до фінансових можливостей.
Розмова членів Асоціації торкнулася складнощів у сфері розпорядження земельними ресурсами та розмежування земель державної та комунальної власності. Адже сільські, селищні, міські ради будуть позбавлені права розпоряджатися землею і фактично усунуться від управління територіями. Вагомою перепоною є недосконалість чинної нормативно-правової бази та відсутність коштів на розробку проектної документації. Асоціація стурбована пропозиціями щодо скорочення апаратів сільських, селищних, міських рад, їх виконавчих комітетів та виконавчих органів на 30-50 відсотків, оскільки це погіршить рівень якості надання громадянам життєво необхідних послуг, особливо у сферах соціального захисту, охорони здоров’я та освіти.
Голова Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України Сергій Мельник підбив підсумки засідання та наголосив, що Асоціація напрацює з обговорених питань нові конкретні пропозиції й адресує їх уряду. Важливо лише, аби до них прислухались державотворці, тоді й не виникатиме запитання як надалі житиме самоврядування з додатковими делегованими повноваженнями й урізаним фінансуванням?
Вікторія СТАНДРІЙЧУК
На фото: Леонід Гураль, Сергій Мельник, Микола Дерикот