Соціум

Депутатський день з соціальним аспектом

Сім’я, молодь і діти — ці сфери соціальної політики міської влади опинилися в центрі уваги робочого засідання міської ради. Про те, як реалізується ця політика у практичній діяльності відповідних структур, депутатський корпус інформували їхні керівники з управління праці та соціального захисту населення, центрів по роботі з сім’ями, жінками та дітьми “Родинний дім” і по роботі з дітьми та підлітками за місцем проживання. Сім’я, молодь і діти — ці сфери соціальної політики міської влади опинилися в центрі уваги робочого засідання міської ради. Про те, як реалізується ця політика у практичній діяльності відповідних структур, депутатський корпус інформували їхні керівники з управління праці та соціального захисту населення, центрів по роботі з сім’ями, жінками та дітьми “Родинний дім” і по роботі з дітьми та підлітками за місцем проживання.

З початком нинішнього року завершилася дія міської програми підтримки сім’ї, на черзі затвердження наступного документа. Отож звіт про виконання статей минулої програми був базою для формування положень її правонаступниці. Депутатам була представлена детальна інформація за весь період дії програми у 2009-2010 роках, зокрема, про використані кошти міського бюджету на конкретні заходи, залучену спонсорську допомогу, співпрацю з благодійними фондами та іншими громадськими організаціями, державними інституціями. І хоча роки дії програми не були сприятливими щодо фінансового забезпечення її статей, абсолютну більшість запланованого було успішно реалізовано. З бюджету міста на це пішло 9,7 мільйона гривень, з фонду соціального захисту — 1,7 мільйона, з державного бюджету — 204 тисячі, від спонсорів — понад 245 тисяч. На ці кошти здійснювалися заходи з реабілітації інвалідів, матеріальної допомоги багатодітним родинам, оздоровлення дітей соціально незахищених категорій, широкомасштабної просвітницької та профілактичної роботи, проведення численних тематичних конкурсів для дітей та інше. Характерно, що активну участь у наданні різних видів допомоги багатодітним сім’ям взяли депутати як минулого, так і нинішнього скликання, за що в управлінні праці та соціального захисту населення їм щиро вдячні. Загалом з 667 багатодітних сімей у місті 465 найбільш нужденним була така допомога надана, як і 930 окремим особам. Зрозуміло, що фінансово обмежена програма не змогла вирішити всіх проблем соціального характеру. Так, потребують подальших конкретних кроків питання з працевлаштування членів багатодітних та малозабезпечених сімей, поліпшення їх побутових та житлових умов. Останнє особливо важливе для молодої категорії населення, адже черга на отримання житла серед неї перевищує вісім тисяч.

Є однак проблема й іншого характеру. Світлана Окарська, начальник відділу управління соцзахисту, інформуючи депутатів, відзначила як негатив незацікавленість батьків з багатодітних сімей шукати додаткові засоби для комфортнішого життя, звичку покладатися в усьому лише на державу та міську владу. Очевидно, наступна програма має це враховувати, зокрема у заходах просвітницького спрямування. Щодо оцінки звіту депутатський корпус визнав належне виконання програмних положень і системний підхід у діяльності управління соцзахисту.

Вперше нинішні обранці знайомилися з діяльністю Центру по роботі з дітьми та підлітками за місцем проживання. Його керівник Валентина Славінська, поінформувавши про основні напрямки роботи Центру, акцентувала на тих із них, які найбільше цікавлять хмельницьку юнь: спорт і розваги. Відтак для задоволення цих інтересів у місті діють 15 спортивних клубів, 7 різнопрофільних, а також клуби з естетичного, технічного напрямків та специфічний для дітей-інвалідів. Натомість педпрацівники Центру працюють насамперед над формуванням у дітей моральних і національних цінностей, культури поведінки, засад милосердя. Враховуючи важливість позашкільного виховання підлітків, у Центрі вважають за необхідне розширити мережу клубів у місті, зокрема у мікрорайонах Озерна, Гречани та Ракове.

Обговорення цього звіту показало, що депутати мають власну точку зору на питання дозвілля підлітків. Іван Бухал, наприклад, вважає, що акцент на фізичне виховання має бути вагомішим, для цього потрібно більше конкретної роботи, насамперед у сфері масового спорту серед молоді. На його думку, міське управління молоді та спорту у цьому недопрацьовує, не вистачає ініціативи. Від себе особисто він запропонував допомогу в створенні спортивної бази у Гречанах. Микола Малий, навпаки, закликав не обмежуватися лише спортивним напрямком, а розвивати інші форми дозвілля, зокрема на свіжому повітрі. Покращенню ж клубної роботи за місцем проживання має сприяти ініціатива будівельних організацій залишати у новобудовах приміщення для нових дитячих та молодіжних клубів і секцій. Дмитро Шевченко проблему більшого залучення дітей до клубів бачить у недостатній поінформованості про їх діяльність як в молодіжному середовищі, так і серед батьків. А Михайло Василишин визначив роботу Центру як зразкову для всього Західного регіону України. Його колеги таку оцінку не спростували.

А ось однозначності щодо діяльності Центру роботи з сім’ями, жінками та дітьми “Родинний дім” в сесійній залі, де проходив депутатський день, не було. Показово, що основний критичний заряд на адресу цього Центру, звіту директора Надії Полянської виходив з боку членів виконкому міської ради, зокрема заступника міського голови Анатолія Лаврентія. На його думку, бюджетні витрати у майже 300 тисяч гривень на утримання “Родинного дому” не адекватні семи тисячам, які були задіяні з бюджету на проведення його заходів. Крім того, “Родинний дім” втратив своє значення у зв’язку зі створенням широкої мережі інших соціальних закладів у місті й фактично лише дублює їхню роботу. Проте у депутатів Світлани Мельник і Миколи Малого протилежна думка. Вони відзначили плідну співпрацю Центру зі школами, його роль у формуванні моральності та культури серед хмельничан. Схоже, остаточне рішення про долю “Родинного дому” прийматиме сесія міської ради, вона й визначить узагальнену думку всього депутатського корпусу.

Володимир Разуваєв

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *