Наші земляки завжди пам’ятатимуть про тих, чиїми звитягами було відстояно мир на нашій землі у воєнні часи. Серед них — і підпільник Юхим Нетяга.
Наші земляки завжди пам’ятатимуть про тих, чиїми звитягами було відстояно мир на нашій землі у воєнні часи. Серед них — і підпільник Юхим Нетяга.
Народився Юхим Кирилович 9 квітня 1929 року у селі Ярославка, у незаможній сім’ї. Звичайним було б дитинство хлопця, якби не війна. З тривогою згадує ветеран початок пекельних боїв у рідній Ярославці: “Я зі своїм учителем 8 червня 1941 року потрапили під німецькі бомби. Добре пам’ятаю недалекий від мене вибух, моє тіло з неймовірною силою відкинуло на кілька метрів. Я знепритомнів, а коли оговтався, лежав у болоті, нічого не чув — контузило”. Але зволікати після такого потрясіння Юхиму Кириловичу не було коли. Треба ж допомагати старшим ліквідовувати наслідки обстрілу. Зовсім юним хлопчаком вступив у підпільники. Їхня ярославська група на чолі з Кирилом Кошарським спочатку налічувала всього троє осіб. Завдання ж доводилося виконувати складні: допомагали полоненим, зокрема, з концтабору “Шталаг 355” у Раковому, не раз визволяли полонених єврейського гето, переправляли їх у безпечні зони, чотирьох долучили до підпільної діяльності. А ще забезпечували полонених харчами, допомагали передавати інформацію військовим, збирали втрачену у боях зброю…
Юхим Кирилович вважає, що саме братерська любов і дружба допомогли вибороти Велику Перемогу. Яскравим прикладом цього стала така згадка підпільника: “Якось після страшних випробувань, у перерві між черговими бойовими завданнями нас з побратимами звалив просто неба у морозний день глибокий сон. Але замерзнути під ковдрою снігу не дала дружба. Міцно притиснувшись один до одного, ми зігрілися”. Каже, майже 330 підпільників, серед яких жінки, діти, діяли у нашому краї, з них 114 загинули.
За звитяги у роки війни Юхим Нетяга має п’ять орденів, 20 медалей, але каже, що воював не за нагороди. У повоєнні роки він здійснив свою мрію, отримав вищу освіту у льотному училищі, освоїв 16 типів літаків. Служив у різних куточках країни.
Нині Юхим Кирилович активно співпрацює з міським музеєм Проскурівського підпілля, розповідає про пережите школярам, студентам.
Напередодні Дня визволення Проскурова від фашистських загарбників Юхима Нетягу привітали рідні, друзі, міська влада.
Наш кор.