У нинішньому складі міської ради працюють три члени ВО “Свобода”, які створили власну депутатську групу. Її очолює голова міської організації свободівців, кандидат історичних наук, декан економічно-правового факультету Хмельницького інституту соціальних технологій ВМУРоЛ “Україна” Олександр Симчишин. Власне, у нього ми взяли інтерв’ю про перші підсумки діяльності депутатської групи свободівців у міській раді.
У нинішньому складі міської ради працюють три члени ВО “Свобода”, які створили власну депутатську групу. Її очолює голова міської організації свободівців, кандидат історичних наук, декан економічно-правового факультету Хмельницького інституту соціальних технологій ВМУРоЛ “Україна” Олександр Симчишин. Власне, у нього ми взяли інтерв’ю про перші підсумки діяльності депутатської групи свободівців у міській раді.
— Отже, пане Олександре, якими будуть ваші перші оцінки власної депутатської діяльності та якою для себе ви відкрили міську раду?
— Під час виборчої кампанії всі наші кандидати у депутати наголошували, що свою діяльність побудуємо на принципах прозорості і відкритості. Обіцяли постійно спілкуватися з людьми, проводити прийоми, звітувати про свою роботу в раді та у позасесійний час, радитися з людьми при прийнятті рішень.
Наразі після кожної сесії виходимо в ефір місцевих телеканалів, проводимо регулярні прийоми громадян, інформуємо про свою діяльність, про те, що відбувається під час сесій. Депутат повинен бути відкритим, а його робота — надпрозорою. Не люди повинні йти до депутата, а депутат до виборців. З метою донесення інформації до людей було випущено спеціальний партійний бюлетень, присвячений 100 дням роботи наших депутатів у міській та обласній радах. Провели прес-конференцію для ЗМІ.
Багато кому у теперішньому скликанні ради хочеться сховатися від політичної відповідальності. Постійно запускається стереотип, що міська рада — орган виключно господарського призначення. Але ж, як мінімум, половина складу ради обиралася згідно з політичними уподобаннями мешканців міста. Міська рада, як представницький орган, як інституція, що представляє інтере-си громади, зобов’язана реагувати на життєво важливі питання. Якщо, наприклад, приймається Податковий кодекс, який заганяє в глухий кут малий і середній бізнес, а депутати, яких ці ж люди обирали, будуть мовчати — хіба це правильно? Переконаний, що вони мають реагувати на такі речі своїми резолюціями, зверненнями, конкретними пропозиціями. Більше того, всі міські депутати повинні були вийти і стати пліч-о-пліч з підприємцями, які захищали свої права на майдані в листопаді. Депутати-свободівці тоді не сиділи в теплих кабінетах, а були щодня на майдані, були і під стінами МВС, у випадку потреби вийдемо знову і знову.
Завтра будуть прийняті інші кодекси, зокрема Житловий, Трудовий, розпочинається пенсійна реформа, змінюється законодавство, яке стосується того ж таки бюджету, повноважень органів місцевого самоврядування у земельній сфері. Чи має на це реагувати міська рада? Щодня ростуть ціни, відбувається наступ на права і свободи громадян, здійснюються політичні репресії, нищиться вітчизняна освіта. Може, і від усього цього самоусунутися? Ми в раді представляємо інтереси людей, а їх, я переконаний, все це турбує, тому маємо ці інтереси захищати в силу своїх повноважень. Бо сховатися за господарськими справами діло не хитре, але господарські справи, економіка невіддільні від політики. А ще нас дуже дивує тісна співпраця в міській раді Партії регіонів і ВО “Батьківщина”. В голосуванні проти свободівських ініціатив, у спробах сховатися від політичної відповідальності вони діють як прямі союзники.
— Вашу депутатську групу дехто звинувачує у надмірній політизації?
— Це далеко не так, хоч кожної сесії депутати-свободівці за трибуною. Ми порушуємо життєво важливі питання для мешканців міста, зачитуємо заяви, звернення, просимо підтримати їх усім депутатським корпусом. Серед них — звернення на підтримку підприємницьких акцій проти грабіжницької політики режиму Януковича-Азарова-Тігіпка з вимогою відставки авторів Податкового кодексу, але ці вимоги не підтримав союз ПР-Батьківщина у міській раді. Звернення про засудження політичних репресій у державі знайшло підтримку депутатського корпусу, хоча знову ж таки частина “опозиціонерів” виступила проти. Ціла епопея розгорнулася навколо реакції депутатів на скасування Указу про присвоєння Степану Бандері звання Героя України. Спочатку бютівці всупереч обіцянкам свого лідера Юлії Ти-мошенко відмовилися скликати позачергову сесію, а потім не підтримали і саме звернення “Свободи”. Хочу висловити вдячність тим депутатам від “Батьківщини”, які підтримують наші ініціативи і не на словах підтверджують свою опозиційність до владного режиму. Прикро, що щоразу таких знаходиться 10-15 депутатів з 40.
Ми ж у міській раді багато уваги приділяємо і господарській діяльності. Зокрема, з ініціативи депутата Віталія Діденка створено спеціальну комісію з розслідування фінансово-господарської діяльності КП “Електротранс”. Зараз ініціюємо проведення виїзних засідань комісії на території комунального підприємства з детальним інформуванням про роботу комісії працівників тролейбусного парку. Збираємо інформацію від мешканців міста щодо покращення транспортного сполучення і готуємо щодо цього свої пропозиції. Люди висловлюють своє незадоволення рухом транспортних засобів у місті, особливо це стосується віддалених мікрорайонів — Ружичної, Лезневого, Дубового, таких проблемних вулиць, як Зарічанська, Прибузька, Волочиська. У вечірній час у недоступну зону перетворюються Дубове і Лезневе.
Свободівці домоглися проведення в квітні цього року громадських слухань з приводу добудови третього і четвертого енергоблоків ХАЕС. Ми вважаємо, що неприпустимо планувати такі мегаоб’єкти, не запитуючи думки подолян. Тим більше, що є занадто багато зауважень експертів. Наша ініціатива — пільгове перевезення студентів у комунальному транспорті. Плануємо також оприлюднити повну базу про виділення землі в місті з 2006 року, адже проблеми в земельній сфері займають одне з перших місць серед звернень громадян, саме тому ми й озвучили відповідний запит.
Стосовно щоденної роботи, то ми вирішили не закріплюватися за конкретними округами, а здійснюємо прийоми громадян по всьому місту. Плануємо проводити виїзні прийоми в партійних наметах. Немає нічого кориснішого, ніж живе спілкування з людьми, ми радимося з ними при прийнятті рішень щодо питань порядку денного сесій. Багато в чому завдяки нам у титульні списки для капітального ремонту доріг було включено вулицю Мічуріна, заплановано ремонт асфальтного покриття баскетбольного майданчика у парку ім. І.Франка, дитячого майданчика на вул. Козацькій, 62. Багато конкретних справ стосується щоденних проблем мешканців міста, зокрема, зі встановлення сміттєвих баків, ремонту прибудинкових територій, вирішення проблеми з безпритульними тваринами, пільгами на комунальні послуги. Ми обіцяли, що будемо контролювати кожну копійку бюджетних коштів. Вже з перших днів намагаємося це робити. Наприклад, відвідали фактично всі засідання балансової комісії, де звітували заклади освіти, культури, комунальні підприємства, і це дало змогу виявити багато моментів, у яких звітна інформація подекуди розходиться з реальною. Ми намагаємося звіряти реальну вартість робіт, послуг, придбаних засобів за кошти бюджету, який формується громадою, з витраченими коштами. Історія з причепами ПТС-4, озвучена депутатом Володимиром Гончаруком, показала, що і тут є багато питань. Наразі чекаємо детального звіту щодо проведення тендеру для закупівлі цих причепів, адже озвучена ціна в 45 тис. грн. розбігається з реальною.
— Які перспективи, на вашу думку, має ідея створення депутатської фракції ВО “Свобода” у нашій міській раді?
— Стаття регламенту міської ради про утворення депутатських фракцій, на наше переконання, прямо суперечить Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, а її ухвалення депутатами від “Батьківщини” та Партії регіонів спрямовувалося виключно проти “Свободи”. Законом зараз не встановлюється мінімальна чисельність депутатів, які можуть утворити фракцію. Таку поправку внесено через те, що вибори до місцевих рад проводилися наполовину за партійними списками. Я на цьому наполягав, коли працював у регламентній комісії, і члени комісії зі мною погодилися. Однак, коли регламент голосувався на сесії, раптом виникла пропозиція “невідомого депутата” про те, щоб фракція складалася не менше, ніж з п’яти депутатів. Нині вже маємо відповідь з Комітету державного будівництва і місцевого самоврядування Верхов-ної Ради України, де сказано, що питання чисельності депутатських фракцій визначаються Законом України, а не прийнятим міською радою регламентом. Тож ми подали з цього приводу судовий позов, на розгляд якого очікуємо…
Розмовляв В.Сівач