Соціум

Нові принципи і настрої сесійної зали

Найбільшу кількість питань за останні роки було включено до порядку денного третьої сесії обласної ради, яка відбулася минулого тижня, — 63. Найвагомішим виявився пакет документів програмного характеру, їх було 26, кадрових призначень стосувалися 16 проектів рішень, ще 10 — щодо використання надр. Але головними для депутатського розгляду за своїми значеннями були питання бюджету і соціально-економічного розвитку Хмельниччини. Найбільшу кількість питань за останні роки було включено до порядку денного третьої сесії обласної ради, яка відбулася минулого тижня, — 63. Найвагомішим виявився пакет документів програмного характеру, їх було 26, кадрових призначень стосувалися 16 проектів рішень, ще 10 — щодо використання надр. Але головними для депутатського розгляду за своїми значеннями були питання бюджету і соціально-економічного розвитку Хмельниччини.

Характерні особливості депутатського корпусу обласної ради нинішнього скликання — чіткіша структурованість за партійною ознакою, більше представництво районів і відчутніша поміркованість усіх фракційних об’єднань. Порівняно з попереднім складом обранців нині значно поменшало збудників спокою сесійної зали, які далеко не завжди були адекватними загальному настрою своїх колег і найнагальнішим потребам сьогодення. Невипадково, що за пропозицією президії ради, яку озвучив голова ради Микола Дерикот, розгляд депутатських запитів сесія перенесла на кінець пленарного засідання, змінивши для цього регламент. Це рішення, незважаючи на не надто активний протест з боку фракції ВО “Батьківщина”, яка нарешті офіційно зареєструвалася, виглядало досить логічним, адже таких запитів до президії надійшло лише два. Якщо пригадати попередні роки, де розгляд обширних пакетів депутатських запитів займав ледь не половину часу сесійних засідань, можна зробити висновок, що більшість проблемних питань сьогодні вирішується депутатами без афектації, в робочому порядку, тобто працюють вони професійніше.

А ось щодо звернень депутатів, практика змін не зазнала, чим і скористався Віталій Олуйко. На розгляд колег він представив проект звернення обласної ради до керівництва країни стосовно ратифікації угоди між Україною та Росією про добудову ХАЕС. У ньому пропонується врахувати досвід попереднього будівництва двох перших енергоблоків. Зокрема, йдеться про необхідність попереднього проведення широкомасштабних громадських слухань і спеціального референдуму, виділення 10% інвестиційних коштів на відповідне облаштування 30-кілометрової зони, забезпечення пільг з оплати електрики її мешканцям та щорічної субвенції місцевим бюджетам, а також провести державне страхування всіх тамтешніх об’єктів господарювання. Напередодні розгляду Верховною Радою законопроекту про добудову ХАЕС пропонується провести зустріч депутатів місцевих рад Хмельниччини з керівництвом парламенту і його фракцій та комітетів.

Обранці жваво відгукнулися на пропозицію колеги, підтримав її і Микола Дерикот. Отож сесія проголосувала за це звернення з певними уточненнями тексту як за своє рішення.

Без будь-яких запитань і обговорення обласна рада затвердила звіт головного фінансового управління ОДА про виконання бюджету області за минулий рік. Дещо інша доля судилася запропонованим змінам до цьогорічного бюджету Хмельниччини. Не всі статті проекту цих змін викликали схвалення з боку депутатів — від фракцій ВО “Свобода” і ВО “Батьківщина”. Так, керівник першої Ігор Сабій виступив проти виділення 1,5 мільйона гривень на спорудження скульптурної композиції “Віра. Надія. Любов” на майдані Незалежності. На його думку, доцільніше було б спрямувати ці кошти на потреби охорони здоров’я. Характерно, що на захист цієї споруди виступив не хто інший, як голова облдержадміністрації Василь Ядуха. За його словами, ідею спорудження скульптурної композиції підтримала громадськість, зводитися вона буде “не стільки в місті Хмельницькому, скільки в обласному центрі”. “На майдані Незалежності не повинно надалі бути “чорного квадрата”, — підкреслив він. Після такого аргументу зауважень уже не виникло, отож бюджетні зміни сесія успішно проголосувала.

Інша опозиційна фракція — прихильників Юлії Тимошенко спробувала скоригувати проект Програми соціально-економічного та культурного розвитку Хмельницької області на 2011 рік. Її голова Віктор Адамський запропонував виключити з нього статті, які стосувалися “оптимізації системи охорони здоров’я та освіти”. Він вважає, що таке формулювання сприятиме закриттю окремих закладів, скороченню мережі фельдшерсько-акушерських пунктів і амбулаторій в сільській місцевості. З запереченням цього виступив заступник голови ОДА Вадим Гаврішко, але найвідчутнішого удару опозиційним пропозиціям і настроям завдав Василь Ядуха. Нагадавши результати суттєвих позитивних зрушень в економіці області у минулому році, він застеріг: “Ми не будемо надалі жити за принципом “собака гавкає, а караван іде”. Справжні патріоти краю мають згуртуватися навколо Хмельниччини, щоб наш “караван” йшов своїх шляхом розвитку”. Опозиціонерів, які працюють в органах влади усіх рівнів, він закликав “залишити посади, здати свої мандати й перейти працювати в опозицію”. “Ми повинні вийти з того опозиційного болота і прибрати сміття, що від нього залишилось”. Дісталося “на горіхи” і міській владі у Хмельницькому. “Вона повинна працювати з підприємствами, а не займатися розчисткою майдану, щоб там проводився черговий мітинг”.

І хоча Віктор Адамський спробував дізнатися, чому, наприклад, у Старокостянтинівській районній раді депутатів примушують залишати опозиційні фракції та виходити зі своїх партій, відповіді на своє запитання він не отримав. А його колеги з фракції ВО “Батьківщина” до якихось інших виступів чи зауважень уже не вдавалися.

Микола Дерикот, підтримуючи запропонований проект Програми, висловився так: “Маємо врахувати зміни в економіці області, яка з колись промислово-аграрної перетворилася на аграрно-промислову. Тому акцент робиться на те, щоб забезпечити зайнятість сільського населення. Запропонована оптимізація у деяких сферах це враховує і вона сьогодні логічна та необхідна”. Проект Програми соціально-економічного розвитку області на цей рік сесія ухвалила переважною більшістю голосів.

З іншими питаннями порядку денного депутати розібралися також без особливих ускладнень.

Володимир Разуваєв

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *