Офіційно

Хто має право на отримання комунальної субсидії в 2019-2020 році?

За законодавством України, право на отримання державної субсидії мають сім’ї, чиї витрати на оплату житлово-комунальних послуг (в межах встановлених норм споживання) перевищують розмір обов’язкового відсотка платежу. Сума платежу для кожного домогосподарства визначається індивідуально і залежить від сукупного доходу сім’ї.
Житлово-комунальна субсидія оформляється на одного з зареєстрованих членів домогосподарства (сім’ї), на ім’я якого відкрито особові рахунки на оплату комунальних послуг. Решта членів домогосподарства для призначення субсидії повинні підтвердити свою згоду на доступ і обробку персональних даних. Квартиронаймачі, які сплачують комунальні послуги відповідно до договору оренди, також мають право на субсидію.
Право на отримання субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива надається тим громадянам, чиє житло не забезпечується електро-, тепло- або газопостачанням для обігріву. При цьому, якщо житлові приміщення опалюються одночасно декількома способами (теплова енергія і природний газ тощо), субсидія призначається і виплачується тільки на один вид палива.
Внаслідок оновлення урядової програми надання доплат на сплату комунальних платежів призначення житлової субсидії відбувається з урахуванням майнового стану здобувача. Так, право на отримання субсидії у 2019 році втратили:
особи, які не повернули, не сплатили надміру отримані кошти субсидії в зв’язку з поданням недостовірної інформації;

особи, які вчинили одноразову покупку або оплатили послуги вартістю понад 50 тисяч гривень;

володарі автомобілів, з дня випуску яких минуло менше п’яти років. Виняток — мопеди або машини, видані

соціальними органами;

особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією отримали спадщину або набули право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб;

боржники з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума заборгованості яких перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 гривень);  власники житлових приміщень з великою квадратурою: опалювальна площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку — 200 кв. м. Обмеження не поширюється на дитячі будинки сімейного типу, прийомні та багатодітні сім’ї;

особи працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку в Центрі зайнятості як безробітні;
особи, які мають заборгованість з виплати аліментів.

На які послуги і в якому обсязі поширюється субсидія?
Відповідно до програми житлових субсидій держава відшкодовує витрати на оплату користування житлом та комунальних послуг (тепло-, газо-, водопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення побутового сміття та рідких нечистот).
Крім того, один раз на рік для сімей, які використовують для опалення тверде паливо, а для приготування їжі скраплений газ, надається грошова субсидія на їх купівлю.
Постановою Кабінету міністрів України №409 від 06.08.2014 р. “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування” прийняті єдині для всієї України норми житла та споживання комунальних послуг, на які може бути призначена субсидія.
Вищевказані стандарти періодично оновлюються новими постановами КМУ в галузі субсидування.
Оновлені Кабміном норми споживання газу і води (з розрахунку на одну людину) та електроенергії (світла) для нарахування субсидії протягом 2019-2020 року можна переглянути в таблиці споживчих лімітів обсягів ЖКП.

(З таблицями можна ознайомитися в газеті “Проскурів” №37)

Кабмін періодично змінює соціальні нормативи споживання житлово-комунальних послуг для надання пільг і субсидій. Комісія з питань призначення житлових субсидій має право надати субсидіювання на загальну площу житла з урахуванням понаднормової площі за умови, що вона перевищує соціальну норму, розраховану для домогосподарства, не більше, ніж на 30%.

Як отримати житлово-комунальну субсидію в 2019 році?
Процедура оформлення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється структурним підрозділом управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради за місцем реєстрації заявника (орендарі — за місцем проживання в мікрорайонах міста). Призначення субсидії відбувається на підставі заяви та декларації. Документи можуть бути подані особисто або надіслані поштою. Крім того, в Україні працює система онлайн-оформлення субсидій.
Міністерство соціальної політики України спростило порядок надання субсидій. Таке рішення прийняте у зв’язку з періодичним підвищенням тарифів на житлово-комунальні послуги (зокрема на газ, холодну і гарячу воду, електроенергію та теплопостачання). Для отримання субсидії потрібні такі документи: заява на субсидію; при наймі житла — договір оренди; декларація про доходи.

На який термін призначається житлова субсидія?
Комунальна субсидія надається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше, ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон — з 1 травня до 30 вересня, на опалювальний сезон — з 1 жовтня до 30 квітня.
Для орендарів житла (квартирантів) правила отримання субсидії дещо інші. Відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється за наявності договору найму (оренди). Субсидія надається до кінця місяця, в якому закінчується термін дії договору оренди, але не більше, ніж на рік. Автоматичного переоформлення субсидії для квартирантів не передбачено і для подальшого отримання субсидії орендарю необхідно особисто звернутися в управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.
Для домогосподарств, які використовують природний газ/електроенергію для індивідуального опалення, розмір субсидії на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня до 15 квітня включно.
У деяких випадках субсидія може бути призначена за минулий період. Зокрема, при зверненні протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону, субсидія призначається з початку сезону. Подібна норма діє й щодо громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах. Субсидія їм може бути призначена з дня виникнення відповідного права, в межах опалювального або неопалювального періоду.
При відсутності змін у родині перерахунок субсидій здійснюється автоматично і не вимагає додаткового звернення до органів соцзахисту. Однак основним моментом для збереження житлової субсидії є своєчасне погашення своєї частини платежу за послуги ЖКГ.
З 7 лютого 2019 року субсидія не призначається і термін її дії на наступний період не продовжується, якщо у громадян є борг з оплати комунальних послуг більше одного місяця (Постанова КМУ №62 від 06.02.2019 р.).
Перепризначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон для деяких категорій субсидіантів здійснюється виключно після надання нових заяв і декларацій. Зокрема, це:
внутрішньо переміщені особи. Для оформлення субсидії більше не потрібно подавати договір найму житла, підставою для її нарахування є акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї;

громадяни, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;

сім’ї, в яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб у попередньому сезоні менша, ніж кількість зареєстрованих.

Як отримати субсидію тільки на фактично проживаючих мешканців?
Розгляд комісією питання про нарахування субсидії на фактичну кількість людей, які проживають в квартирі (будинку), здійснюється на підставі письмової заяви субсидіанта з відповідним проханням. При цьому в декларації вказується повний склад зареєстрованих мешканців, але з позначкою “не проживають” навпроти відсутніх членів сім’ї. На підставі цих документів, а також довідки, що підтверджує факт не проживання конкретної особи за цією адресою, соціальний інспектор перевіряє матеріально-побутові умови і складає акт.
За результатами перевірки співробітники управління праці та соціального захисту населення готують подання на комісію, рішення якої є обов’язковим до виконання ЖКГ.
Таким чином, цілком реально отримати через комісію рішення про нарахування субсидії тільки на проживаючих у квартирі людей (наприклад, не на чотирьох прописаних, а на двох реально проживаючих). І доходи для розрахунку субсидії також будуть братися тільки на тих осіб, які фактично мешкають у приміщенні.
Уточнення! Винесення такого рішення жодним чином не впливає на прописку громадян, відсутніх за зареєстрованим місцем проживання. Вони, як і раніше будуть прописані за старою адресою.

Як розрахувати розмір субсидії в 2019-2020 роках на оплату комунальних послуг?
Алгоритм дій при самостійному розрахунку розміру житлової субсидії такий:
визначення середньомісячного сукупного доходу сім’ї,
розрахунок обов’язкового відсотка платежу за послуги ЖКГ,
обчислення розміру обов’язкового платежу.
При розрахунку сукупного доходу домогосподарства не включаються соціальні виплати, а саме:
частина допомоги при народженні (усиновленні) дитини, виплата якої здійснюється одноразово;
одноразова допомога жінкам, яким присвоєно звання “Мати-героїня”,
державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;
аліменти, отримані на дітей;
сплачені аліменти;
спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняку великої рогатої худоби, який народився в господарствах фізичних осіб;
доходи від розміщення депозитів;
оплата праці членів виборчих комісій, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії;
допомога громадських та благодійних організацій;
допомога на поховання;
одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності;
вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, технічних та інших засобів реабілітації, в т.ч. грошова компенсація вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації;
rсуми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров’я, що пов’язане з виконанням ним трудових обов’язків.
Для приватних підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, сукупний дохід (незалежно від отриманого прибутку) за кожен місяць розраховується за таким принципом: платники єдиного податку 1 групи — зараховується дохід на рівні мінімальної заробітної плати, встановленої Кабміном; платники єдиного податку 2 групи — два розміри мінімальної зарплати; платники єдиного податку 3 групи — три розміри мінімальної зарплати.

Нововведення в розрахунку субсидій онлайн
Щоб спростити процес обчислення, Міністерство соціальної політики України розробило онлайн-калькулятор.
Згідно з нововведеннями при призначенні субсидії на оплату послуг ЖКГ до сукупного доходу громадян тепер не будуть зараховуватися: вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, вартість протезно-ортопедичних виробів та засобів реабілітації, суми регресних виплат (відшкодування шкоди за ушкодження здоров’я працівника).
Ще одним нововведенням КМУ при призначенні субсидії на 2019-2020 роки є зміни в системі обліку доходів пенсіонерів. Тепер непрацюючим пенсіонерам замість сукупного доходу за попередній рік при розрахунку субсидії буде враховуватися пенсія тільки за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається субсидія.

Про які зміни в сім’ї необхідно повідомити в управління праці та соціального захисту населення?
Відповідно до закону одержувач субсидії зобов’язаний повідомити орган соціального захисту населення про будь-які зміни в домогосподарстві, будь-то зміни в складі мешканців або зареєстрованих, соціального статусу, джерела доходів, модифікації переліку одержуваних житлово-комунальних послуг або умов їх надання та надавачів, а також про придбання товару або оплати послуг на суму понад 50 тисяч гривень та придбання транспортного засобу. Інформування управління про зміни, що сталися, відбувається у встановлений Положенням термін (один місяць), шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява та декларація.

Чи проводиться перерахунок субсидії при підвищенні вартості комунальних послуг?
Відповідно до пункту 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, перерахунок субсидії в межах установленого терміну її призначення здійснюється без звернення громадян у випадках:
зміни цін і тарифів на послуги ЖКГ, зміни надавачів послуг;
встановлення урядом нового розміру частки витрат громадян на оплату ЖКГ,
зміни соціальної норми житла та нормативів користування комунальними послугами,
отримання за запитом уточненої інформації про доходи осіб.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *