Екологія

Хочете змінити світ, почніть із себе

Питання стану довкілля вже не один десяток років турбує людство. За даними експертів Програми ООН з навколишнього середовища і Європейської економічної комісії Організації, понад 95 відсотків міських жителів Європи дихають повітрям, рівень забрудненості якого перевищує норми, допустимі Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Понад півмільйона європейців передчасно вмирають саме з цієї причини. У погіршенні екологічної ситуації найчастіше звинувачують різноманітні підприємства, які викидають у повітря шкідливі речовини. Так, дійсно підприємства найбільше забруднюють навколишнє середовище, але не тільки вони є винуватцями екологічних проблем. Кожен із нас, на жаль, вносить свою краплю в цю справу: викидаючи сміття, вирубуючи дерева на новорічні свята, забруднюючи водойми хімікатами тощо.

Про те, як покращити екологічну ситуацію в місті та підвищити рівень екосвідомості йшлося на екобранчі, який відбувся у міській студії “FASHION MI” за участю молодіжних організацій, громадських активістів, учнів та педагогів міста. Організаторами заходу стали ГО “Молодь за краще майбутнє” та Молодіжний центр.
Своїм досвідом участі в шкільному екологічному проекті поділилася учениця СЗОШ №13, волонтерка Тереза Іжевська.
“Три роки тому в нашій школі проходив триденний курс ознайомлення з проблемами зміни клімату. З тих пір активно цікавлюся цією тематикою. Власним прикладом заохочую однокласників більше дізнаватися про навколишнє середовище, бо це потрібно нам і нашим нащадкам”, — каже юна активістка.
Своїм досвідом роботи в еконапрямку поділилася й депутат міської ради, заступниця голови ГО “Критична маса”, працівниця міського департаменту освіти Анастасія Ярова. Вона зазначила, що освітяни не байдужі до проблем екології, вже реалізовано чимало проектів у місті. Зокрема, нещодавно навчальні заклади долучилися до Днів сталої енергії. З найактуальніших проблем, до яких привернули увагу, — забруднення планети надміром пластику. Його обовʼязково треба здавати на переробку. Як і небезпечні відходи, які в місті збирає екобус. Нещодавно в школах проводили лекції, де говорили про сортування сміття. Нині, на жаль, навіть дехто з дорослих не знає, що означають сортувальні позначки на сміттєбаках і викидає разом папір, пластик, батарейки та інші побутові відходи.
“Звертайте увагу на позначки на сміттєбаках, дізнавайтеся про пункти збору небезпечних побутових відходів, макулатури”, — наголосила Анастасія Ярова.
В рамках зустрічі вона ознайомила з екологічними проектами, які можуть зробити життя в місті безпечним.
Один із них стосується переробки використаних банерів на модні стильні сумки. Його реалізували в місті завдяки програмі міської ради “Громадські ініціативи”. Про цей проект розповів його ідейний натхненник — голова ГО “Територія” Андрій Захарко: “Така практика переробки банерів існує давно в цивілізованих країнах. Вирішили створити щось подібне в Хмельницькому. Форму та стиль сумок з банерів розробляв хмельницький дизайнер. Коли запустили проект, зрозуміли, що така сумка коштує задорого — 800 гривень, а реально мала б коштувати гривень 150. Потрібне масове виробництво і додаткові кошти. Плануємо попрацювати над дизайном сумок, шити їх для дітей, дитячих візочків, виготовляти мʼякі контейнери для побутових речей тощо”.
Директор Молодіжного центру Владислав Гребенюк розповів про заходи, які відбувалися для молоді міста на екологічну тематику. “Почніть із найпростішого: купіть екоторбу, яка зекономить до 1000 поліетиленових пакетів”, — закликав він.
Учасники екобранчу пропонували й закрити сміттєпроводи в гуртожитках, впровадити в місті віджим біологічного сміття, розробити памʼятки для хмельничан, щоб нагадували про елементарні речі, які зможе зробити кожен для турботи про довкілля.

Ірина Салій

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *