Освіта

Скриня довіри

З року в рік темпи життя пришвидшуються, змінюються потреби суспільства, виникають нові професії, а відтак модифікується й система освіти. У Хмельницькому діють 45 закладів дошкільної освіти. Кожен із них має власні традиції та моделі виховання. Педагоги перебувають у безперервному процесі самовдосконалення, щоб відповідати вимогам сьогодення і не тільки виховувати малюків, але й давати їм достатню базу знань.

У ДНЗ №29 “Ранкова зірка” за основу взяли рекомендації засновниці української національної системи виховання Софії Русової. На відміну від інших садочків, тут слідують усім настановам дослідниці, чиї ідеї досі залишаються актуальними, хоча проголошені ще 100 років тому. Крім того, вихователі дошкільного закладу намагаються зростити у дітях основи планетарного мислення.
Більшість нестандартних підходів та ідеї народжуються у вихователя-методиста ДНЗ №29 Людмили Бурбели. За її плечима 30 років стажу. Перші п’ять років жінка працювала звичайним вихователем. Далі присвятила себе розробленню та впровадженню нових методик. Зараз поєднує і те, й інше.
У кабінеті Людмили Броніславівни кілька десятків посібників та енциклопедій, які дозволяють глибше зазирнути в душі дітей та відкрити їхні здібності.
“Своїм педагогічним кумиром вважаю Софію Русову, котра у другій половині ХІХ століття відкрила у Києві перший дитячий садок. У закладі ми створили її світлицю. Там проводимо заняття з народознавства та зустрічі з батьками. Дослідниця називала вихователів садівницями і була впевнена, що не буває однакових дітей, як не може бути ідентичних кущів у саду. Ідеї Софії Русової тривалий час були заборонені, бо вона закликала виховувати дітей у національно-патріотичному дусі. А ще наголошувала, що садочки мають бути україномовними”, ― розповідає Людмила Бурбела.
Вихователі закладу дошкільної освіти застосовують усі форми роботи, які рекомендувала відомий педагог. Влаштовують оповідальні години, предметні лекції, проводять літературні вечори.
Натхненні ідеями Софії Русової, вихователі створили Спілку поширення принципів духовності. З-поміж вихованців старших груп обрали кількох мовознавців, захисників природи, знавців прав дітей, шляхетних малят та українознаців. Час від часу вони влаштовують тематичні свята для вихованців.
“Кожна дитина ― це маленька особистість. Щоб дати їй знання, потрібно знайти до неї підхід, відкрити серце та розум для сприйняття нового. За перші півроку в молодшій групі вивчаю особливості характеру дітей. Ці знання допомагають мені розкрити їх потенціал у середній та старших групах”, ― каже вихователь ДНЗ №29 “Ранкова зірка” Світлана Кулик.
За словами Людмили Бурбели, дані Всесвітньої організації охорони здоров’я свідчать про те, що з роками імунітет дітей слабшає, тому вихователі повинні впроваджувати більше заходів для зміцнення здоров’я малюків.
ДНЗ №29 — один із найбільших у місті закладів дошкільної освіти. Тут навчаються понад 400 дітей. У одній групі їх 30 і більше. Якщо у приміщенні для рухливих ігор буває бракує простору, то на майданчику для цього немає ніяких перепон.
“Якось я помітила, що, вийшовши на подвір’я, деякі діти поводяться дуже пасивно замість того, щоб активно рухатися. Із вихователями дійшли висновку, що потрібно здійснювати піші прогулянки. Тепер перед тим, як прийти на майданчик, наші вихованці щодня проходять два кола навколо садочка. Для старших дистанції довші, для молодших ― коротші. А ще восени та навесні ми часто ходимо з середніми та старшими групами до Лісогринівецького заказника, що неподалік”, ― каже Людмила Бурбела.
Щоб заохотити дітей до активного відпочинку, вихователі закладу влаштовують для них зустрічі з колишніми випускниками ― учнями середніх класів, які мають здобутки у різних видах спорту.
“А ще наш садочок намагається запозичувати кращий досвід у закордонних колег. Наприклад, у фінів узяли ідею спортивного свята під назвою “Muuvit”. Його суть у тому, що діти заробляють бали у рухливих іграх. Після того їх сумують і обмінюють на віртуальні кілометри. Кількість кілометрів вкаже на відстань до однієї з країн світу. Тепер настає активна фаза для самих вихователів. Вони готують для дітей віртуальну відеоподорож цією країною. На початку вересня провели це свято в себе. На подвір’ї закладу влаштували кілька локацій із різними завданнями для дітей. На майданчик вивели одразу всіх вихованців. Групи дітей переходили від однієї локації до іншої, змагалися в естафетах та мандрували країнами”, ― розповідає Людмила Бурбела.
Гідний громадянин та розважливий землянин
Зростати свідомим українцем, бути здоровим та міцним сьогодні не достатньо: діти повинні отримувати знання про глобальні явища. Розуміти, що недбальство може мати згубні наслідки для екології цілої планети, що люди повинні жити в мирі і бути гуманними одне до одного.
Чотири роки тому ДНЗ №29 одним із перших у місті почав тлумачити своїм вихованцям принципи сталого розвитку. Раціонально використовувати ресурси, сортувати сміття й використовувати замість поліетиленових пакетів екосумки вчили не тільки дітей, а й їхніх батьків. Сьогодні ідеї сталого розвитку впроваджують педагоги інших дитячих садків. Тим часом у ДНЗ №29 впроваджують нові ідеї.
Уже другий рік поспіль заклад співпрацює з представництвом міжнародної організації Лісова опікунська рада (FSC), яка надає дошкільному закладу плакати і листівки про необхідність збереження зелених насаджень. Наприкінці вересня вихованці закладу долучаються до акції збереження і раціонального використання лісів: під час прогулянки до місцевого заказника вони дізнаються про те, чому так важливо зберігати цей природний ресурс.
Поряд із любов’ю до природи у дітей прищеплюють толерантне ставлення до інших. Цього не можна навчити одними словами. Як виражати любов, вихователі показують на власному прикладі.
“За порогом дошкільного закладу потрібно залишати власні переживання і турботи, щоб приходити до дітей із посмішкою та в гарному настрої. Любов, яку даруєш дітям, вони повертають сторицею. Найкраща винагорода: побачити, що з твого вихованця виросла гідна людина”, ― каже вихователь ДНЗ №29 Раїса Сніцаренко.

Ірина Бабієнко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *