Мовою здоров'я

“Сердечні” проблеми”

Згідно зі статистикою Асоціації кардіологів України майже 20 мільйонів дорослих українців страждають на серцево-судинні захворювання. У світі — це одні з найвищих показників. А тому дуже важливо слідкувати за своїм здоров’ям, вчасно звертатися до медиків і ретельно виконувати їх рекомендації. Про це наша розмова з дільничним терапевтом Центру ПМСД №2 Марією СТЕФАНІВ.

— Маріє Василівно, чи багато у вас пацієнтів стоять на обліку з серцево-судинними захворюваннями?
— Таких є 600 осіб. Це третина від усіх моїх пацієнтів. Порівняно з минулим роком їхня кількість збільшилася.

— Який вік хворих?
— Відомо, що ризик серцевих захворювань збільшується з віком. На жаль, інфаркти та інсульти значно “помолодшали” і підкошують пацієнтів вже у 35-40 років.

— Хто з пацієнтів з серцево-судинними хворобами має право на безкоштовні медичні послуги на первинній ланці?
— Кожен пацієнт, який уклав договір з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром, має право на безоплатний гарантований державою пакет медпослуг на первинній ланці. Перелік послуг чітко визначений і затверджений наказом МОЗУ №504. Ці послуги безкоштовні, бо за них уже заплатила Національна служба здоров’я України (НСЗУ) за договором з мед-закладами.

— Що ж входить у пакет послуг, обстежень та аналізів, передбачених для профілактики та лікування серцево-судинних захворювань?
— Правильне та регулярне вимірювання артеріального тиску. Постійний моніторинг тиску особливо важливий для пацієнтів з групи ризику: курців, людей з ожирінням та підвищеним рівнем ліпідів у крові. Зайві сантиметри впливають на індекс маси тіла та можуть свідчити про належність до групи ризику; оцінка загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE (систематична оцінка коронарного ризику або ризику смерті протягом 10 років); електрокардіограма; аналіз крові на загальний холестерин; швидкий тест на тропонін. Це — специфічний маркер інфаркту міокарду, що допомагає виявляти гострий стан; консультація щодо відмови від згубних звичок та формування здорового способу життя; направлення для проведення інших аналізів та досліджень до закладів вторинного рівня; медична допомога пацієнтам у невідкладному стані; призначення ліків з оформленням документів відповідно до законодавства; підготовка медичної документації для направлення осіб з ознаками стійкої втрати працездатності на медико-соціальну експертизу та на медико-соціальну реабілітацію; оформлення довідок, форм, листків непрацездатності тощо.

— Одним зі способів контролю серцево-судинних захворювань є безперервне медикаментозне лікування.
— Так. Саме для цього працює урядова програма реімбурсації “Доступні ліки”. Лікар виписує е-рецепт, пацієнт отримує ліки в аптеці безоплатно або з невеликою доплатою. Окрім забезпечення ліками людей, які живуть з серцево-судинними захворюваннями, програма реімбурсації також сприяє їх фінансовому захисту. 15 серпня цього року затверджений новий Реєстр лікарських засобів, що підлягають реімбурсації. З 254 лікарських засобів, що входять до програми “Доступні ліки”, 195 призначені для лікування серцево-судинних хвороб. З них 61 лікарський засіб можна отримати безоплатно.

Вікторія Стандрійчук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *