Гість "Проскурова"

Рушій бізнесу ― послідовність

Розвиток економіки є важливим напрямком роботи органів місцевого самоврядування. Адже від результативності бізнесу, створення нових робочих місць та рівня заробітної плати залежить, якими будуть надходження до бюджету. Навчити, посприяти та допомогти ― таких основ-них принципів дотримуються в міській раді, щоб створити для підприємництва сприятливий клімат. Про те, які кроки здійснює в цьому напрямку міська влада, газета “Проскурів” запитала у заступника Хмельницького міського голови Володимира Гончарука.

― Володимре Володимировичу, щоб розпочати бізнес, потрібно знати, в якому напрямку рухатися. Які програми діють у місті для навчання підприємців?
― Цього року в місті реалізовувався проект фонду Василя Хмельницького “Школа малого і середнього підприємництва”. Десятеро осіб мали можливість навчатися за кошти міської ради. У вересні відбулися ще одні навчання для ефективного ведення бізнесу, організовані міською радою та компанією “Нова пошта”, під час яких досвідчені практики розповідали підприємцям про фінанси, продажі, ціноутворення, маркетинг, цифрові комунікації та роботу в команді. Крім того, для дітей проводили школу фінансової грамотності. Днями Агенція розвитку Хмельницького проводила тренінги з представниками органів місцевого самоврядування, вчителями та викладачами щодо проведення у місті конкурсу стартапів ― інноваційних бізнес-планів новостворених компаній.

― Коли ж відбудеться конкурс стартапів у Хмельницькому?
― Плануємо провести його в першій половині наступного року. Відповідні зміни внесені до Програми підтримки підприємництва на 2019-2021 роки. Передбачаємо надання безповоротної фінансової допомоги на реалізацію якісних ідей. Наразі обговорюємо розміри співфінансування. Однак уже зараз можу сказати, що це будуть невеликі суми, які частково покриватимуть витрати, необхідні для реалізації проектів, але водночас полегшуватимуть старт підприємцям-початківцям.

― Нещодавно при міському голові створено Раду бізнесу. Яка функція цього органу?
― Це ― дорадчий орган, до складу якого входять підприємці, які беруть активну участь у різних місцевих програмах. Рада бізнесу збиратиметься раз у три місяці, аби оцінювати роботу міськради щодо розвитку підприємництва в місті та надавати свої пропозиції. Вже проведене перше засідання, під час якого запропонували кілька ідей, які ми намагатимемося реалізувати.

― Якими будуть наступні кроки міської влади щодо підтримки бізнесу?
― Уже цього року плануємо запуск проекту з підтримки розвитку підприємництва у місті, який реалізовуватиметься в рамках секторальної бюджетної підтримки Європейського Союзу. У міській раді цей проект готували ще кілька років тому. Його реалізація, як і інших проектів в Україні, була відтермінована через відсутність необхідної нормативно-правової бази. Нещодавно механізм залучення коштів доопрацювали. За цей час деякі пункти цього проекту місто реалізувало самостійно. Проте ще маємо над чим працювати. Наприклад, кошти ЄС можна буде спрямувати на просування продукції місцевих виробників, а також створення локального бізнес-інкубатора для реалізації та підтримки ідей молодих підприємців.

― Які механізми підтримки бізнесу діють у місті сьогодні?
― Одним із напрямків є відшкодування відсоткових ставок за кредитами. Коли у 2017 році зібрали інформацію з кількох найбільших банків про кредитування бізнесу, то виявилося, що таких позик було до півтора десятка на рік. Це дуже мало. Тому міська влада прагне допомогти підприємцям-початківцям одержувати та сплачувати кредити на створення інноваційного бізнесу та закупівлю обладнання. Уже сьогодні кількість суб’єктів господарювання, які отримають часткову компенсацію з міського бюджету, дорівнює тій кількості підприємців, яка ще кілька років тому прагнула залучити позики. Таким чином їх чисельність зростає. На найближчій черговій сесії міськради маємо намір додатково виділити кошти на ці цілі. Загалом цього року матимемо понад два мільйони гривень.
Міськрада відшкодовує за кредитом розмір облікової ставки Нацбанку України на рівні 17%. Тобто, якщо підприємець у комерційному банку отримав позику під 20% відсотків річних, він самостійно погашає 3%, на решту отримує компенсацію з міського бюджету.

― Не менш важливим механізмом є допомога в організації виставкової діяльності.
― На початку вересня виробники весільного одягу з Хмельницького об’єдналися в кластер, щоб одним блоком узяти участь у виставці “EXPO Wedding Fashion Ukraine” у Києві, на яку з’їжджаються замовники з різних країн світу. Оренду виставкової площі профінансувала міська рада. Слід віддати належне хмельницьким виробникам, які зуміли об’єднатися в кластер “Podillya Wedding Group” і гідно представити Хмельницький як потужний центр весільної моди. Кластерний підхід відкриває великі можливості, адже замовники послуг з-за кордону шукають радше не окремих виробників, а міста, які спеціалізуються на окремих видах продукції, де працюють одразу кілька підприємств, що можуть забезпечити пропозицією увесь їхній попит. У Хмельницькому виробництво весільного одягу є одним із найперспективніших напрямків, бо розвивається досить динамічно.
За день до “EXPO Wedding Fashion Ukraine” у Києві відбулася ще одна виставка виробників текстильної промисловості, у якій узяли участь хмельницькі підприємства. Причому сегмент продукції був ширшим, відтак і учасників представлено більше. Ці виставки — перші ластівки масштабних презентацій хмельницьких виробників за підтримки міської влади. І ми сподіваємося, що така діяльність принесе позитивний результат.

― Щоб розвинути великий бізнес, місто вирішило створити індустріальний парк “Хмельницький”. На якому етапі цей процес перебуває сьогодні?
― На найближчу сесію міської ради виноситься питання про організацію та проведення конкурсу з вибору керуючої компанії. Вважаємо, що приватна компанія може розвинути індустріальний парк краще, аніж то би зробило комунальне підприємство. Конкурсна комісія обиратиме серед учасників того, чия пропозиція якнайкраще відповідатиме концепції розвитку індустріального парку. Також комісія вивчатиме досвід учасників, їхні можливості та плани щодо залучення місцевих трудових ресурсів. Плануємо, що конкурс з відбору керуючої компанії буде оголошено вже наприкінці цього року. Регламентна процедура потребує певного часу, тому договір із переможцем може бути підписаний уже в першій половині 2020 року. Проект індустріального парку передбачає, що міська рада вкладатиме чималі кошти у будівництво дороги та підведення комунікацій. Вважаю, що створення відповідної інфраструктури повинно відбуватися паралельно зі зведенням виробничих потужностей. Немає сенсу прокладати дорогу до порожньої земельної ділянки, але є зміст створити її до бізнесу, який там зароджується.

― Чи готові підприємці працювати прозоро?
― Одним із інструментів збільшення надходжень до бюджету є виведення економіки з тіні. Впродовж останнього року міська рада активно працює у цьому напрямку. У складі управління праці та соціального захисту населення міської ради створений підрозділ, який перевіряє відповідність та правомірність укладання трудових договорів. Його засідання відбуваються щотижня. Накладати штрафи не поспішаємо. Насамперед вказуємо підприємцям на виявлені недоліки та даємо час на їх усунення. Більшість суб’єктів господарювання реагує без зволікання. Як наслідок, маємо позитивну динаміку щодо збільшення кількості найманих працівників з 78 тисяч у 2016-ому до 93 тисяч у цьому році. Так само збільшилася кількість фізичних осіб-підприємців з 18 тисяч до 22,5 тисячі. Системна робота дає позитивну динаміку.

― Під час планування розвитку бізнесу чи часто доводиться враховувати соціальні інтереси?
― Завжди. Адже економічна та соціальна галузі взаємопов’язані. Наприклад, розробляючи концепцію індустріального парку, прописували умову про залучення місцевих трудових ресурсів. Завдяки допомозі підприємцям-початківцям та створенню сприятливого бізнес-клімату з’являються нові робочі місця. Ці кроки мають зворотний ефект. Адже відрахування від заробітної плати складають більше половини всіх надходжень до міського бюджету.
Проте інколи заради вигоди всієї громади соціальні інте-реси потрібно ставити вище від інтересів бізнесу. Прикладом цього може бути рішення про встановлення обмежень для продажу алкоголю на території міста Хмельницького. Наразі проект регуляторного акта проходить процедуру обговорення і вивчення думки громадськості. Схожі рішення міська рада приймала неодноразово. У попередніх каденціях вони навіть були скасовані через суди. Сьогодні законодавча база дозволяє муніципалітетам приймати такі обмеження. Вони мусять існувати, але повинні бути раціональними щодо суб’єктів господарювання і при цьому захищати інтереси громади.
― Дякую за розмову.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *