Новини

Альтернатива хлору: як “Хмельницькводоканал” очищатиме воду?

На водонасосній станції №9 на проспекті Миру, 36/2а завершується реконструкція вузла знезараження питної води. Відтепер комунальне підприємство “Хмельницькводоканал” більше не купуватиме гіпохлорит натрію для дезінфекції води, а виготовлятиме його самотужки.

За словами директора КП “Хмельницькводоканал” Віталія Кавуна, першочергово система водопостачання була спроектована під використання зрідженого хлору, який транспортували у балонах високого тиску. У разі розгерметизації чи витікання ця небезпечна хімічна речовина могла призвести до важких екологічних наслідків і отруєння людей. Тому комунальне підприємство давно перейшло на гіпохлорит натрію ― легку в експлуатації та безпечну сполуку.
Чимало водоканалів, у тому числі й наш, замовляли гіпо-хлорит натрію у підприємства “Дніпроазот”, яке спеціалізується на виробництві мінеральних добрив та хімічних сполук. Улітку минулого року це підприємство на деякий час зупинилося, відтак водоканали, котрі купували у нього засоби для дезінфекції води, потрапили у скрутне становище.
“Хмельницкводоканал” змушений був шукати іншого постачальника. Гіпохлорит натрію купували у комунального підприємства “Львівводоканал”, яке має власні електролізні установки. Їхній продукт має нижчу концентрацію активного хлору, тому транспортувати доводилося в більших обсягах. Щоб уникнути подібних ситуацій у майбутньому, вирішили виготовляти речовину для знезараження води самотужки”, ― пояснює Віталій Кавун.
На закупівлю та встановлення двох електролізних установок SES-2000 виробництва датської компанії Grundfos з міського бюджету виділили майже 12 мільйонів гривень. Крім того, “Хмельницкводоканал” витратить ще мільйон гривень власних коштів для того, щоб відремонтувати будівлю, у якій знаходитиметься сучасне обладнання. Одна з установок буде основна, інша ― резервна. Вони можуть працювати одночасно або позмінно.
Гіпохлорит натрію виготовлятимуть зі звичайної солі.
“Насамперед сіль потраплятиме у спеціальні баки, де знаходиться щебінь різної фракції. Туди додаватиметься чиста вода, щоб отримати соляний розчин. Потім він проходитиме через реактор. Водень, який утворився у процесі реакції, вивільнятиметься через дегазаційну колону, а гіпохлорит натрію надходитиме в окремі ємкості. Звідти за допомогою насосів його перекачуватимуть у резервуари чистої води”, ― розповідає головний інженер підрядної організації ТОВ “Науково-виробнича фірма “Екологія України” Олександр Никитяк.
Щогодини одна установка може виготовляти 260 літрів 0,7% розчину гіпохлориту натрію. Тобто в одному літрі речовини міститиметься сім грамів активного хлору.
Цього більш ніж достатньо для потреб міста, яке за добу споживає до 52 тисяч метрів кубічних води.
Для знезараження води від різних бактерій концентрація активного хлору має складати всього 0,3-0,5 міліграма на один літр. Процес очищення води відбуватиметься цілодобово. За ним ретельно стежитимуть працівники водоканалу.
Наразі більша частина обладнання вже змонтована. Згодом триватиме його перевірка та налаштування.
Першу пробну партію гіпохлориту натрію планують отримати вже в листопаді. Після ретельних випробовувань процес виробництва запустять на повну.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *