Вівторок, лютого 20, 2018

Сучасні методи реабілітації учасників АТО

На варті

Минулого четверга в Хмельницькому інституті соціальних технологій “Україна” під час “круглого столу” “Ерготерапія як метод реабілітації учасників АТО” обговорювали шляхи фізичної, соціальної та психологічної реабілітації українських воїнів. На захід завітали представники вищих навчальних закладів, влади та духовенства, медики, громадські активісти і, звичайно, самі учасники АТО.

 

Біля корпусу навчального закладу представники військової частини Сил спеціальних операцій Збройних Сил України організували виставку бойового спорядження і трофеїв, привезених з зони АТО. Зі зброєю та військовою амуніцією могли сфотографуватися всі охочі. Присутні там бійці здобувають цивільну освіту в інституті соціальних технологій “Україна”.
“Наша військова частина входить у структуру Сил спеціальних операцій ЗСУ, тому ми з перших днів беремо участь в АТО. Через це військові не можуть здобувати цивільну освіту за графіками більшості вітчизняних вишів. А ось інститут соціальних технологій “Україна” створив для нас не лише пільгові умови для вступу, а й спеціальні гнучкі графіки. Вони дозволяють, повернувшись з ротації, отримувати знання від фахових викладачів і складати необхідні заліки. Сам я навчаюся за спеціальністю “Фінанси і кредит”, — поділився військовослужбовець Андрій.
За словами військового, здобуття додаткової освіти може знадобитися учасникам АТО в майбутньому, адже це є одним із методів адаптації до мирного життя. На його думку, нині створені всі умови для реабілітації мобілізованих військових, але не враховані побажання тих, хто проходить службу й бере участь у війні.
“Хотілося, щоб хлопці, повернувшись з ротації, могли хоча б на тиждень змінити обстановку й відпочити з сім’єю у санаторії. Це допомогло б розвантажити їх морально”, — зазначив Андрій.
За словами директора Хмельницького інституту соціальних технологій “Україна” Михайла Чайковського, нині в навчальному закладі за спеціальними пільгами навчається більше сотні учасників АТО. Спочатку це була ініціатива викладацького складу, згодом її підтримала міська влада. Нині сподіваються й на підтримку обласної влади.
“Найперше, створюємо для воїнів спеціальні умови. Викладачі завжди готові їх підтримати й створити індивідуальні навчальні плани. Здійснюємо також реабілітацію військових у чотирьох напрямках: психологічному, педагогічному, соціальному та економічному. Наприклад, соціальна та економічна реабілітація допомагає бійцю здобути цивільну освіту, завдяки якій він зможе реалізувати себе в мирному житті. Головне — комплексний підхід”, — наголосив Михайло Чайковський.
Власне й ерготерапія, винесена у назву “круглого столу”, передбачає комплексний підхід до реабілітації учасників бойових дій. Вона має допомогти їм у повсякденному житті, а також передбачає розвиток і підтримку навичок, необхідних для благополуччя людини. Сама методика зародилась у США після закінчення Другої світової війни й називалася тоді окупаційною терапією. З часом метод вдосконалювався та змінив назву. Проте в Україні лише зараз починається запровадження ерготерапії.
Про американський спосіб проведення реабілітації на власному досвіді розповів начальник першої групи комендантського відділення відділу організації повсякденної діяльності Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького Максим Схаб’юк. Військовий свого часу отримав поранення в руку, що пошкодило ліктьовий суглоб. Йому загрожувала ампутація, адже в Україні  не наважувалися братися за операцію. На щастя, Максиму вдалося поїхати в американський госпіталь завдяки програмі, прийнятій у рамках домовленостей між Україною, НАТО і США.
“Упродовж року я проходив лікування та реабілітацію в медичному центрі сухопутних військ Збройних Сил США в місті Сан-Антоніо, штат Техас. Назву цього центру українською можна перекласти як “Центр відважних”. Головне завдання персоналу медичного центру — не лише допомогти фізично, а показати, що життя прекрасне й має багато можливостей, навіть після отримання важких травм і ампутації кінцівок. Хоча процес лікування та одужання надзвичайно важкий і вимагає зусиль волі, персонал допомагає бійцю пройти через усі випробування. Кожен з медиків має вузький профіль, але вони тісно співпрацюють задля найкращого результату. Це і є ілюстрацією комплексного підходу в реабілітації військових”, — підкреслив він.
У медичному центрі для військових у Сан-Антоніо допомагають або повернутися до цивільного життя, або продовжити службу в армії. Навіть бійці з ампутованими кінцівками завдяки протезам і спеціальним заняттям можуть надалі служити Батьківщині. У США таких військових надзвичайно цінують, адже вони мають серйозний досвід.
Військовим, які пережили ампутації, після реабілітації видають декілька комплектів протезів — для занять спортом, пересування містом, горами, плавання у водоймах. У медичному центрі навіть є спеціальні тренажери, які допомагають навчитися керувати автомобілем чи стріляти зі зброї. Тобто людина може продовжувати звичний для себе спосіб життя.
На жаль, Україні ще далеко до таких інновацій. Утім і у нас запроваджують сучасні методи лікування та реабілітації. Одним із них є PRP-терапія. Про неї розповів лікар-ортопед-травматолог Державної установи “Територіально-медичне об’єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області” Віталій Теслюк.
“PRP-терапія — це інноваційний метод посттравматичної реабілітації та лікування. Збагачену на центрифузі тромбоцитами плазму крові пацієнта вводять у його пошкоджені тканини. У результаті пришвидшується загоєння ран, а запальні процеси зводяться до мінімуму. Ця методика широко використовується у США та Канаді. Нині для лікування пошкоджень рухово-опорного апарату учасників АТО цю терапію нещодавно почали заcтосовувати і в нас”, — зазначив лікар.
Інші виступи доповідачів стосувались арт-терапії, правого забезпечення учасників АТО, досвіду духовної терапії…
Андрій ЯЩИШЕН
Фото автора

first
  
last
 
 
start
stop
    

(c) Газета Хмельницької міської ради "Проскурів"
(c) Сайт розроблений ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.proskuriv.info