Вівторок, лютого 20, 2018

Степан Кушнір: “Інвестиції в молодь — це інвестиції у майбутнє міста й країни”

Молодіжний центр

Для талановитої молоді хмельницькі громадські активісти готують спеціальний навчальний курс, у рамках якого підростаюче покоління зможе реалізувати себе в житті та працювати над корисними для міста проектами. Про це розповів голова ГО “Хмельницький молодіжний клуб розвитку” Степан Кушнір. Також громадський активіст поділився інформацією про зміни у роботі його громадської організації, нові та старі проекти, висловив бачення молодіжної політики міста і України.

 

— У 2017-й “Хмельницький молодіжний клуб розвитку” увійшов у новому форматі — змінилися офіс та емблема. Яких ще змін зазнає громадська організація цього року?

— Так, рік розпочався з суттєвих змін. Ми закрили молодіжний простір “Клуб розвитку”, який два роки працював безкоштовно для молоді, яка шукала можливості для вдосконалення та реалізації в громадській роботі. За цей час через клуб пройшли сотні ініціатив, тисячі людей. Молодіжні простори потрібні місту, адже вони, як магніт, притягують і гуртують перспективну молодь. Це найкращий варіант протидіяти різним деструктивним звичкам, дати юному поколінню альтернативу. Проте це потребує систематичної підтримки і з боку влади, і з боку бізнесу. Якщо ми її відчуємо, готові відкрити новий молодіжний центр.
Крім офісу, ми змінили пріоритети організації. Зокрема, відійшли від кількісних показників. Хочемо концентрувати увагу не так на реалізації проектів, як на розвитку спроможності громадської організації. Будь-який проект — це початок і кінець. Коли він завершується, люди розходяться. Існує ризик, що на цьому закінчиться і життя організації. Якщо ж нам вдасться побудувати дієву, самодостатню організацію, це стане механізмом, який весь час генеруватиме проекти на користь міста й людей. Це, як риба та вудка.

— Саме тому ви намагаєтеся запровадити революційний для міста проект “Бізнес інвестує в молодь”? Розкажи про його механізми.

— Ми вважаємо, що підтримка дієвої громадської організації має бути в інтересах не тільки вузького кола представників самої організації, а й усієї громади, зокрема бізнесу. Інвестиції в молодь — це інвестиції у майбутнє Хмельницького та України. Для будь-якого проекту потрібні ресурси, тому ми ставимо собі за мету в рамках цього проекту скооперувати бізнес задля реалізації корисних справ.
Якщо ми проводимо навчання для молоді, то хтось забезпечить залу, хтось пригостить кавою, хтось надасть канцелярію. Бізнес — це сукупність ресурсів. Якщо ми зможемо домовитись між собою про правила співпраці, від цього виграють усі, адже ми зацікавлені в розвитку молоді й міста. Щоб долучитись до проекту, слід підписати Меморандум про співпрацю, який є у вільному доступі на нашому сайті в розділі “Підтримати”: molodemisto.in.ua/support.

— Які ще нові проекти “Хмельницького молодіжного клубу розвитку” можна очікувати найближчим часом?

— Наразі готуємо чотиримісячний навчальний курс для молодіжних лідерів, спрямований виключно на практичне застосування знань реалізації проектів, пов’язаних з розвитком міста і регіону. Нині в Україні є запит на менеджерів суспільних змін. Це ті, хто дивиться на проблему не з точки зору “хто винен”, а “як це можу вирішити я?”. Тому важливо вчити молоде покоління не лідерству в теорії, а давати їм розуміння, як здійснювати маленькі реформи там, де вони живуть, брати на себе відповідальність. Чим раніше молодь почне так мислити й працювати, тим раніше країна відчує результат.
Особливість цього проекту полягає у тому, що його тематика охопить увесь спектр того, що впливає на розвиток території. Це — місцеве самоврядування, бізнес та економіка, психологія і комунікація, інновації і технологічний прогрес, медіа та інформаційний простір… Після закінчення навчального курсу у випускників сформується розуміння, що таке місто й область, які кроки слід зробити, щоб вирішити ту чи іншу проблему... Набір учасників проекту й вимоги до них ми анонсуватимемо вже на початку лютого.

— Чи плануєте продовжувати проект “Енергоефективність: створення коаліцій на місцях”? Яких результатів у цій сфері ви досягли минулоріч?

— Так, будемо продовжувати діяльність у сфері енергозбереження й енергоефективності. Упродовж минулого року вдалося розробити “Збірник тренінгів з енергетичної освіти для навчальних закладів”, який із захопленням сприймає молодь. Це дає змогу зацікавити її до вивчення таких важливих тем як енергозбереження, зміна клімату, сталий розвиток… Школярі, які вже випробували на собі розроблені нами методики, набагато краще знають ці питання, аніж більшість дорослих.
Переконаний, наше основне досягнення — навчальні заклади самостійно почали впроваджувати ці теми без вказівки зверху. Плануємо підтримувати контакт із цими школами, професійно-технічними училищами і вищими навчальними закладами. Тому завжди відгукуємося на запрошення прийти та поділитися досвідом.
Конкретні досягнення принесла “Школа муніципального енергоменеджменту в навчальних закладах”, випускники якої сформували пропозицію до влади запровадити сортування сміття в школах та розробити програму заохочення до економії енергоресурсів. Нині чекаємо на кроки назустріч цим ініціативам хмельницьких освітян.

— Як загалом оцінюєш рівень минулорічної молодіжної політики на рівні міста й держави?

— Позитивні зміни відчуваються на рівні Міністерства молоді та спорту. Вони правильно розпочали роботу: вперше за історію незалежності провели масштабне дослідження, визначивши ціннісні орієнтири та сферу інтересів молоді, її світогляд, загальну обізнаність з різних сфер життя. Результати цих досліджень підштовхують робити те, що необхідно молодому поколінню.
Важливо, щоб цільові програми були орієнтовані не на святкові дати календаря, а на те, якою має бути молодь через 5-10 років. Таке бачення має бути прописане у стратегії міст, адже молодь визначатиме їхнє майбутнє.
За таким принципом ми з місцевою громадою сформували концепцію молодіжної політики у Хмельницькому до 2020 року. Проте вона не була врахована при створенні програми розвитку молодіжної політики, яку нещодавно затвердили депутати. Можливо, в нас із владою різні погляди на це питання… Можу відзначити, що молодіжна політика у нашому місті досі на такому ж рівні, як і учнівське самоврядування в школах, де молодь мала б сама визначати свою діяльність, але переважно за них це робить адміністрація.
Розмовляв Андрій ЯЩИШЕН

first
  
last
 
 
start
stop
    

(c) Газета Хмельницької міської ради "Проскурів"
(c) Сайт розроблений ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.proskuriv.info