Понеділок, лютого 19, 2018

Ювілеї неювілейного року

Невідома Хмельниччина

Місто Хмельницький відзначає свою 584-у річницю. Отже, наступного року будемо мати невеличкий ювілей: 585 років першій згадці про місто. Але й цього року є кілька круглих дат, пов’язаних з історією міста. Згадаємо деякі з них.

350 років тому Плоскирів та Плоскирівське староство перейшло у володіння знатного шляхетського роду Замойських, які володіли містом понад 150 років: з 1665-го і фактично до кінця ХVIII століття. До речі, саме від родового герба Замойських — Єліта наш міський герб отримав головні елементи — три стріли (на фото).
300 років тому в Плоскирові заснована римо-католицька парафія.
150 років тому почав працювати перший цегельний завод купця Г.Айзмана, який став найбільшою цегельнею в Проскурові та другою у Подільській губернії. Згодом у Проскурові діяло до десятка цегелень різних власників, а виробництво будівельних матеріалів стало однією з провідних галузей міста.
125 років тому в Дубовому завершено спорудження військового містечка (казарми, стайні, службові та інші приміщення) для 35-го драгунського Бєлгородського полку. Це містечко стало першим із подібних, згодом збудованих у Проскурові-Хмельницькому.  
100 років тому місто зазнало першого у своїй історії нальоту ворожої авіації та бомбардування. Нагадаємо, що тоді тривала Перша світова війна, а бомби скинула німецька авіація.
75 років тому відкрито кінотеатр ім. В.Чкалова — один із найбільших та найсучасніших на той час в Україні. Нині кінотеатр носить ім’я Тараса Шевченка.
50 років тому відчинив двері новий навчальний заклад — електромеханічний технікум, сьогодні це — політехнічний коледж.
25 років тому відбулося кілька подій: вийшов перший номер газети “Вільне слово” — орган Хмельницької міської ради (з 1992 року — газета “Проскурів”), міська рада постановила відродити стародавній герб Проскурова як герб Хмельницького, головою міськвиконкому став Михайло Чекман — перший мер за часів незалежної України.
Сергій Єсюнін, історик, співробітник обласного краєзнавчого музею

first
  
last
 
 
start
stop
    

(c) Газета Хмельницької міської ради "Проскурів"
(c) Сайт розроблений ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.proskuriv.info