Понеділок, лютого 19, 2018

Проскурів на старих поштівках. Колись казначейство — нині бібліотека

Невідома Хмельниччина

Якщо уважно придивитися до будівлі, в якій розміщується Хмельницька обласна наукова бібліотека імені М.Островського, то можна помітити, що її основу складає старий одноповерховий будинок, розмір якого дозволяють виокремити хіба що заокруглені високі вікна. Споруджений він був наприкінці ХІХ століття для потреб повітового казначейства і лише у 1960-х роках були добудовані другий поверх та корпус книгосховища. Весь головний фасад заклали плиткою, отож уявити, як виглядало колишнє казначейство досить складно. Проте збереглася поштова картка початку ХХ століття, яка донесла до наших днів зображення давньої фінансової установи.

З історії Проскурова відомо, що спершу повітове казначейство розміщувалось у самому центрі міста — на перехресті Кам’янецької та Купецької (нині — Подільської) вулиць, на місці, де нині височіє 16-поверхівка і магазин “Книжковий світ”. Що цікаво, у 1802 році будинок казначейства був єдиною кам’яною спорудою Проскурова (не рахуючи сімох крамниць). Наприкінці ХІХ століття для казначейства побудували нове, більш просторе приміщення на перехресті Мільйонної і Комерційної (нині — Героїв Майдану і Грушевського). Саме у цьому будинку з квітня 1944 року розмістилась обласна бібліотека.
Свою історію найбільша бібліотека нашої області веде з 1901 року, коли 6 лютого міська влада затвердила Статут “Проскурівської міської бібліотеки в пам’ять О.С.Пушкіна”. Розмістилася вона в одній із кімнат міського будинку на перехресті Олександрівської та Дворянської (нині — Проскурівська і Володимирська). У 1920-1930-х роках статус бібліотеки змінювався відповідно до статусу міста: бібліотека була то міською, то окружною. У березні 1941 року Проскурів став обласним центром, а головна бібліотека міста — відповідно обласною. Але війна, що почалася за якихось три місяці, так і не дала можливості передати книжковий фонд до Проскурова із колишнього обласного центру — Кам’янця-Подільського.
Своє відродження обласна бібліотека почала з 1 квітня 1944 року, одразу після звільнення міста від німецько-фашистських загарбників. Її перевели в приміщення колишнього казначейства, де вона розміщується і нині. Фонд обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Островського складає понад 700 тисяч видань, вона обслуговує більше 30 тисяч читачів і є, без перебільшення, храмом мудрості і знань.
Сергій ЄСЮНІН,
історик, співробітник обласного краєзнавчого музею

first
  
last
 
 
start
stop
    

(c) Газета Хмельницької міської ради "Проскурів"
(c) Сайт розроблений ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.proskuriv.info