Понеділок, березня 19, 2018

Невідома Хмельниччина

Проскурівський броварник Леон Кляве

Невідома Хмельниччина

Традиції хмельницьких (плоскирівських, проскурівських) пивоварів сягають глибини століть. Так, серед міських виробництв давнього Плоскирова є відомості про існування у 1570 році броварні, яка варила пиво не лише для плоскирівчан, а й відправляла його в інші міста, зокрема Кам’янець. В “Iнвентарi Плоскирiвського староства 1775 року” є відомості про плоскирiвських ремісників-броварів, а в “Камеральному й топографічному описі Подiльської губернiї” вiд 1797 року — повідомлення про пивоварне підприємство міста. Зокрема, в описі зазначалося, що діє “в Проскуровi старий пивоварний дерев’яний невеликий завод, в якому виварюється пиво з ячмінного солоду”.

Читати далі: Проскурівський броварник Леон Кляве

 

Лазня №1: історія крізь століття

Невідома Хмельниччина

Лазня №1 для багатьох поколінь хмельничан стала не-від’ємною складовою їхнього життя, своєрідним містком із минулого століття у сьогодення. Згадаємо історію цього легендарного комунального підприємства.

Читати далі: Лазня №1: історія крізь століття

   

Що повідало давнє фото?

Невідома Хмельниччина

“Шановна редакціє, може, вам буде цікаво прочитати одну з американських місцевих газет? Я народилася в Галичині (батько туди відступив з військом Петлюри), але покійна мати — з Проскурова, а покійний тато — з Сатанова. В Хмельницькому від 1994 року була кілька разів, бо там живуть мої двоюрідні сестра і брат. Вони мені час від часу надсилають газети, з яких “Проскурів” подобається найбільше. Вітаю вас — Олександра Юзенів”.

Читати далі: Що повідало давнє фото?

   

З давньої історії міста

Невідома Хмельниччина

На початку XV століття на подільських просторах з’явилося ще одне звичайне поселення — Плоскирів, яке, змінюючи назви, з роками стало великим містом.

Читати далі: З давньої історії міста

   

Ювілеї неювілейного року

Невідома Хмельниччина

Місто Хмельницький відзначає свою 584-у річницю. Отже, наступного року будемо мати невеличкий ювілей: 585 років першій згадці про місто. Але й цього року є кілька круглих дат, пов’язаних з історією міста. Згадаємо деякі з них.

Читати далі: Ювілеї неювілейного року

   

Проскурів на старих поштівках. Вулиця Олександрівська на самому початку

Невідома Хмельниччина

Поштова картка, яка датується приблизно 1904 роком, зафіксувала центральну вулицю нашого міста — Проскурівську (тоді — Олександрівську) на самому її початку.

Читати далі: Проскурів на старих поштівках. Вулиця Олександрівська на самому початку

   

Проскурів на старих поштівках. Колись казначейство — нині бібліотека

Невідома Хмельниччина

Якщо уважно придивитися до будівлі, в якій розміщується Хмельницька обласна наукова бібліотека імені М.Островського, то можна помітити, що її основу складає старий одноповерховий будинок, розмір якого дозволяють виокремити хіба що заокруглені високі вікна. Споруджений він був наприкінці ХІХ століття для потреб повітового казначейства і лише у 1960-х роках були добудовані другий поверх та корпус книгосховища. Весь головний фасад заклали плиткою, отож уявити, як виглядало колишнє казначейство досить складно. Проте збереглася поштова картка початку ХХ століття, яка донесла до наших днів зображення давньої фінансової установи.

Читати далі: Проскурів на старих поштівках. Колись казначейство — нині бібліотека

   

Проскурів на старих поштівках. Був колись банк, а нині — музей

Невідома Хмельниччина

На поштовій картці початку ХХ століття — двоповерховий цегляний будинок з високим куполом на розі. Споруда, яку зафіксував фотооб’єктив, добре відома більшості хмельничан: тут з 1986 року розмістився обласний художній музей. Приємно, що майже за століття свого існування зовнішній вигляд цього будинку практично не змінився, хоча за цей час тут перебувало чимало господарів: у 1950-х роках — облвиконком, у 1960-х —  міськком партії, у 1970-х — редакції обласних газет “Радянське Поділля” і “Корчагінець”... Споруджено будинок №47 у 1903 році для Проскурівського відділення Південно-Російського промислового банку.

Читати далі: Проскурів на старих поштівках. Був колись банк, а нині — музей

   

Проскурів на старих поштівках. Паровий млин Маранця

Невідома Хмельниччина

Поштова картка початку ХХ століття зафіксувала одне з найбільших та найсучасніших підприємств Проскурова того часу — паровий млин, збудований 1892 року поблизу цукрового заводу.

Читати далі: Проскурів на старих поштівках. Паровий млин Маранця

   

Проскурів на старих поштівках. Цукроварня — найстаріше підприємство Хмельницького

Невідома Хмельниччина

Поштова картка початку ХХ століття зафіксувала найбільше на той час підприємство Проскурова — цукровий завод. Проте перед тим, як розповісти про завод, згадаємо історію появи промислового цукроваріння на наших землях.

Читати далі: Проскурів на старих поштівках. Цукроварня — найстаріше підприємство Хмельницького

   

Проскурів на старих поштівках. Олександрівська, готель, городовий

Невідома Хмельниччина

Поштова картка початку ХХ століття зафіксувала центральну вулицю нашого міста — Проскурівську (тоді Олександрівську) в районі будинку №33. Він якраз на фото праворуч — двоповерховий, перший поверх нині займають різні кафе і крамниці, а другий — військкомат. Споруджений будинок 1897 року, на той час у ньому розміщувався готель “Петербурзький” — один із найкращих у місті. Власницею готелю була місцева купчиха Сколецька. Цікаво, що після початку Першої світової війни, у 1914 році, вона змушена була перейменувати готель на “Петроградський”. Такий крок був пов’язаний з масовою хвилею антинімецьких настроїв у всій Російській імперії. Нагадаємо, що у Першій світовій війні саме Німеччина була головним ворогом, і навіть столицю Санкт-Петербург перейменували тоді на російський лад — Петроград.

Читати далі: Проскурів на старих поштівках. Олександрівська, готель, городовий

   

Сторінка 1 з 3

first
  
last
 
 
start
stop
    

(c) Газета Хмельницької міської ради "Проскурів"
(c) Сайт розроблений ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.proskuriv.info