Вівторок, лютого 20, 2018

Борис Ткач: “Вакцина проти кору може врятувати ваше життя”

Мовою здоров'я

Про небезпеки кору, пошук сімейних лікарів і проблеми з відкриттям відділення гемодіалізу при міській лікарні розмовляємо з начальником міського управління охорони здоров’я Борисом Ткачем.

— Пане Борисе, яка нині у Хмельницькому ситуація з кором? Чи вистачає вакцин?

 

— Спалахи кору трапляються щороку, адже це сезонне вірусне захворювання, характерне для осінньо-зимового періоду. Ця хвороба небезпечна ускладненнями. Зокрема велику загрозу здоров’ю несуть корова пневмонія, коровий енцефаліт і отит. Нині кір на слуху, бо в деяких регіонах України рівень захворюваності перетнув епідеміологічний поріг. Є навіть летальні випадки. На щастя, у Хмельницькому хворих небагато. Поки що маємо п’ять людей, які перехворіли на кір. В інфекційній лікарні, яка обслуговує й область, хворих дещо більше, але їх кількість не перевищує епідеміологічного порогу.

Важливо знати: якщо людина щеплена,  вона не захищена на сто відсотків від кору. Проте хвороба протікає легше, без серйозних ускладнень. Якщо ж перехворіти на кір, то вдруге захворіти неможливо, адже виробляється стійкий імунітет. Тобто вакцинація збереже від ускладнень і цим може врятувати життя.

Наше місто вдосталь забезпечене бельгійською вакциною Пріорікс проти кору, краснухи і паротиту. Нині вакцинацію проводять лікарі сімейної медицини й дільничні педіатри. Хмельничанам варто звертатися до найближчої амбулаторії.

 

— На жаль, нині є люди, які агітують, особливо в соцмережах, не робити дітям щеплень. Проте відсутність щеплення може становити загрозу життю та здоров’ю дитини. Як, на ваш погляд, переконати батьків у необхідності щеплень?

 

— Якщо людина відмовляється від вакцинації через якісь релігійні чи політичні погляди, то її переконати важко, хоча вона може нашкодити власному здоров’ю чи здоров’ю своїх дітей. Втім просвітницьку роботу проводити треба. Наприклад, у школах, дитсадках і медичних закладах розміщуємо плакати з інформацією про небезпеку кору та необхідність щеплень. Найкраще, хоч, можливо, надто цинічно, про дитячі щеплення говорить уривок із серіалу “Доктор Хаус”: якщо ви не даєте фармакологічним компаніям заробити на вакцинах, ви збагачуєте виробників дитячих домовин. Жорстоко, але правдиво.

 

— Коли хмельничани зможуть підписувати декларації з сімейними лікарями? Як правильно обрати такого лікаря?

 

— Міністерство охорони здоров’я планує запустити підписання декларацій між пацієнтами та лікарями з 1 квітня. Планувалося, що цей процес розпочнеться раніше, але через пізнє прийняття законів він був дещо відтермінований. Декларація підписуватиметься у письмовому та електронному виглядах. Але спочатку всі амбулаторії мають бути забезпечені комп’ютерною технікою, підключеною до єдиної медичної мережі, а лікарі повинні мати електронний підпис.

Утім Закон України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” вже гарантує вільний вибір лікаря. Хоча розподіл на дільниці поки що збережений, пацієнт має право обрати лікаря з іншої дільниці. Для реалізації цього права необхідно написати заяву на ім’я головного лікаря закладу, де працює вподобаний вами лікар.

У будь-якому разі у хмельничан є час подумати про майбутнього сімейного лікаря. Звісно, люди нині почуваються дезорієнтованими, адже не знають, як його обрати. Тому варто для себе вирішити кілька речей. Найперше, якщо ви ходити до свого дільничного лікаря і вас задовольняють його послуги, можете підписати декларацію з ним. В іншому випадку — поговоріть з родичами і друзями. Вони можуть дати гарну пораду. Крім того, у нас працює інформаційна система medics.com.ua. Там можна знайти відгуки пацієнтів про лікарів. Про когось відгуків немає взагалі, у когось вони позитивні, в когось — негативні. Це може бути додатковим фактором.

Проте найпростіший спосіб — прийти у найближчу до вашого дому амбулаторію і підписати декларацію з її лікарем. Далі, отримавши досвід спілкування з першим сімейним лікарем, можна оцінити якість його роботи. Згодом лікаря можна при бажанні змінити. Якщо раніше закон дозволяв такі зміни не більше двох разів на рік, то нині — ледь не щодня. Це рішення, звісно, є доволі спірним, але вибір пацієнтові буде гарантований.

 

— Наскільки наше місто готове до медичної реформи?

 

— Центри первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) у нас запрацювали ще рік тому. За цей час ми змогли їх більш-менш оснастити й частково відремонтувати. В першому центрі 11 амбулаторій, у другому — 12. Зокрема по дві амбулаторії працюватимуть при поліклініках.

Наразі працюємо над створенням нових амбулаторій. Так, на вулиці Зарічанській, 4 практично завершений ремонт приміщення. Залишається завезти меблі й амбулаторія впродовж місяця запрацює. За кілька місяців плануємо поетапно відкривати амбулаторію на вулиці Зарічанській, 30, де нині жіноча консультація. Спочатку там запрацюють кабінети прийому лікарів, далі додамо кабінет щеплень, пізніше — денний стаціонар. Незабаром запрацює амбулаторія сімейної медицини на базі лікувально-діагностичного центру в Гречанах. Ще одна з’явиться на вулиці Залізняка після владнання юридичних нюансів.

Практично всі амбулаторії забезпечені необхідними для роботи апаратурою та інструментами: закуплені нові тонометри, холодильники для зберігання медикаментів, глюкометри, пульсоксиметри, кардіографи... Також минулого року для двох центрів ПМСД придбали майже 50 комп’ютерів. Проте цього недостатньо, тому на комп’ютерну техніку міська рада виділила ще один мільйон гривень. У першому кварталі плануємо провести відповідні тендери, щоб 1 квітня бути готовими до підписання договорів між пацієнтами і лікарями.

Крім того, депутати на одній із сесій міської ради прийняли рішення про перетворення центрів первинної медико-санітарної допомоги у комунальні підприємства. Це основна умова для підписання контрактів з Національною службою здоров’я України. По-друге, завдяки цьому рішенню Центри ПМСД отримають більшу автономію та зможуть вільніше розпоряджатися власним бюджетом. Орієнтовно комунальними підприємствами вони зможуть стати у березні цього року.

 

— Які ще витрати на галузь охорони здоров’я заплановані цьогоріч?

 

— На медичну галузь у міському бюджеті передбачено 140,3 мільйона гривень і прогнозується субвенція з державного бюджету в сумі 219,6 мільйона гривень. Так, з бюджету міста 42,1 мільйона спрямують на закупівлю медикаментів. Програма “ліки на тумбочку” обійдеться міському бюджету в 17,9 мільйона гривень, безкоштовне триденне лікування у реанімації — 7,5 мільйона гривень, безкоштовне обслуговування у травмпункті — 2,4 мільйона гривень, забезпечення ліками пільгових категорій — 12,4 мільйона гривень, рентгенплівка та реактиви для поліклінік — 0,9 мільйона.

Із новинок — цьогоріч супровід пологів у міському перинатальному центрі стане безкоштовним. На це закладено 1 мільйон гривень.

На надання первинної медико-санітарної допомоги передбачається 40,5 мільйона гривень, на харчування хворих — 7,7 мільйона, на протипожежні заходи — 1,7 мільйона. Мільйон гривень спрямують на придбання ліжок та м’якого інвентарю для міських лікарень.

Бюджет розвитку медицини становить 6,8 мільйона гривень, у тому числі на капітальний ремонт харчоблоку, відділень хірургії та стоматології в дитячій лікарні передбачено 2,6 мільйона гривень, 1,7 мільйона гривень — на капітальний ремонт відділень міської лікарні, 1 мільйон гривень — на придбання апаратури для штучної вентиляції легенів.

 

— Яка нині ситуація з відділенням гемодіалізу в міській лікарні? Кажуть, що існують проблеми з його відкриттям.

 

— Відділення гемодіалізу в міській лікарні могло б розвантажити черги в обласній лікарні, куди на процедури приїжджають пацієнти майже з усієї області. Через це хмельничани змушені обслуговуватись у третю-четверту зміни і повертатися додому о третій ночі. Крім того, хмельницькі пацієнти не задоволені рівнем послуг в обласній лікарні. Вони скаржаться, що після процедур їх кров недостатньо очищена.

Тому в міській лікарні ми вже майже завершили ремонт приміщення, де незабаром можна прийняти компанію, яка надає своє обладнання та витратні матеріали для гемодіалізу. Проте створення такого відділення нині гальмується на обласному рівні, адже обласна рада не погоджується на перерозподіл державної субвенції, без частини якої міський бюджет не зможе утримувати відділення гемодіалізу.

Обласна влада готова погодитися на відкриття у міській лікарні відділення гемодіалізу, яке буде філією обласної лікарні. Але проти цього виступають пацієнти, незадоволені послугами обласної лікарні.

Причиною цієї ситуації є, скоріш за все, лобіювання інтересів конкретної компанії, яка нині працює на Хмельниччині. Фактично Україна поділена між різними компаніями, які надають апаратуру та витратні матеріали для гемодіалізу. Одна з умов хмельницьких пацієнтів — зміна фірми, яка надає такі послуги.

Ми ж не маємо бажання лобіювати чиїсь інтереси. Якби нам дозволили, ми б провели відкритий конкурс, щоб зайшла компанія, котра надає якісніші послуги й склала б конкуренцію обласній лікарні. Проте обласна рада і обласний департамент охорони здоров’я проти такого сценарію. Вони намагаються переконати всіх, що відкриття відділення гемодіалізу не в компетенції міста. Проте в багатьох обласних центрах працюють подібні відділення. Наприклад, нещодавно відділення гемодіалізу відкрите в Кропивницькій міській лікарні. Проте там немає конфлікту інтересів, адже на міському та обласному рівнях свої послуги надає одна й та ж компанія.

Але пацієнти не здаються й продовжують надсилати звернення до обласної ради. Рано чи пізно вони переможуть у боротьбі за власне здоров’я, ми ж старатимемося їм допомагати в цьому.

Розмовляв Андрій ЯЩИШЕН

first
  
last
 
 
start
stop
    

(c) Газета Хмельницької міської ради "Проскурів"
(c) Сайт розроблений ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.proskuriv.info