Вівторок, лютого 20, 2018

Гіпертонія — найпоширеніша епідемія планети

Мовою здоров'я

Чи знаєте ви, що гіпертонічна хвороба, артеріальна гіпертензія, есенціальна артеріальна гіпертензія — це все одне і те ж? Ці терміни використовуються для характеристики захворювання, пов’язаного з підвищенням артеріального або кров’яного тиску. Артеріальна гіпертензія вважається однією з найпоширеніших неінфекційних епідемій, на яку хворіє від 35 до 45% дорослого населення планети, незалежно від території, раси, статі, професії, а також віку. Ця хвороба — одна з головних причин смертності та інвалідності людей.

Чому ж виникає гіпертонія? На жаль, однозначної відповіді немає, існує багато теорій. Самі симптоми цієї хвороби добре вивчені, як і її ускладнення, прогнози, досягнуто успіхів у медикаментозному лікуванні. Але небезпека в тому, що багато людей і не підозрюють про недугу, не відчуваючи жодних симптомів. Інші ж скаржаться на головний біль, болі в ділянці серця, задишку, швидку втомлюваність, пульсацію судин, часте серцебиття...

Які ж цифри тиску відповідають нормальному? Оптимальним вважається тиск до 120/80, нормальним — від 120-130/80-85 міліметрів ртутного стовпчика, високий — від 130-139/85-90, вище 139/90 — артеріальна гіпертонія.

У 15% людей спостерігають так званий “тиск білого халата”, пов’язаний з реакцією нервової системи на відвідування лікувального закладу. Тому тиск рекомендується вимірювати вдома, у різну пору доби, три-чотири рази на добу протягом трьох-чотирьох днів. Хоча би один раз тиск повинен бути виміряний на двох руках, перевага надається і вважається основним той тиск, який є вищим, у більшості людей тиск вищий на правій руці. Також тиск вищий у ранковий час, якщо різниця між тиском на лівій і правій руках перевищує 20 мм рт. ст. для вищого тиску (систолічного) та нижнього 10 мм рт. ст. (діастолічного), то тиск варто перевірити стоячи через 1-3 хвилини, як піднятися з сидячого положення. Це має прогностичне значення для вас і лікар на основі отриманих даних повинен прийняти рішення щодо подальшого обстеження та лікування.

У людей старшого віку спостерігають високий систолічний (верхній) тиск та близький до нормального діастолічний (нижній) тиск — така гіпертонія називається ізольованою склеротичною артеріальною гіпертензією. Є також хвороби, при яких підвищений тиск є лише симптомом, наприклад, пухлини головного мозку, наднирників, вроджені вади серця, первинні захворювання нирок.

Які ще фактори слід враховувати при підвищеному тиску? Звичайно, це спадковість, наявність гіпертонії в одного з батьків. Якщо у молодому віці фіксувався низький кров’яний тиск — менше 80, то це також у деяких випадках може розцінюватися як передстадія гіпертонічної хвороби. Залежить тиск і від надмірного вживання солі. Добова доза споживання солі при гіпертонії повинна становити не більше 5 г. Також сприяють підвищенню тиску стресові ситуації, надмірне фізичне навантаження, вживання алкоголю.

Особливої уваги потребує артеріальна гіпертонія, при якій існує велика різниця між верхнім та нижнім тиском — понад 40 мм рт. ст., як і мала різниця між верхнім і нижнім тиском — менше 20 мм рт. ст.

У людей з гіпертонічною хворобою або в тих, хто не приймає ліки, бо вважає себе здоровим, трапляється гіпертонічний криз. Найчастіше це буває під час магнітних бур, яких фіксується щороку до 40. Про це свідчать факти викликів швидкої допомоги до гіпертоніків або здорових людей, у яких раптово погіршився стан здоров’я.

Гіпертонічна хвороба потребує щоденного прийому ліків, адже зменшення концентрації гіпотензивних препаратів у крові призведе до підвищення тиску. Зменшувати дозу препаратів або робити перерву медики вважають недоцільним. В літню пору за порадою лікаря можна зменшити дозування, але не роботи перерви прийому.

Препарати для лікування гіпертонічної хвороби проходять ретельну перевірку перед їх застосуванням. Кожні шість років Європейська асоціація лікарів-кардіологів видає рекомендації щодо лікування артеріальної гіпертонії з урахуванням світового досвіду, вимог та зауважень експертів. Ці рекомендації використовують лікарі всіх країн світу, зокрема й України.

При всій безпечності ліків прийом одного і того ж препарату протягом двох-трьох років призведе або до побічних дій, або змусить збільшити дозу, що також не є зовсім безпечним. Якщо не допомагає один із препаратів, то, як правило, призначають ще один, а вже потім другий, третій.

Гіпертонічна хвороба небезпечна ускладненнями. Зокрема розвивається інфаркт міокарда, аритмія, серцева недостатність, можливі інсульти чи ниркова недостатність.

Що відбувається з судинами при підвищенні тиску? Вони постійно атакуються клітинами крові, які розтягують стінки, спричиняють утворення на них виразок, а вже потім відкладається в стінках судин холестерин, що призводить до розриву склеротичної бляшки або звуження простору судин. Тобто гіпертонічна хвороба це — безперервна війна тиску проти судин. Лікування гіпертонічної хвороби індивідуальне для кожного.

Здоров’я нам дала природа, на жаль, ми його не цінуємо і тільки коли доводиться платити, починаємо розуміти ціну здоров’ю. Стара проста істина стверджує, що будь-яку хворобу набагато легше і дешевше профілактувати.

Хочу подякувати “Проскурову” за можливість донести інформацію до громадськості, адже реклама боротьби з артеріальною гіпертонією майже відсутня, натомість рекламуються алкоголь або добре проплачені медикаменти.

Леонід КОЦЮБА, головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Хмельницького району

first
  
last
 
 
start
stop
    

(c) Газета Хмельницької міської ради "Проскурів"
(c) Сайт розроблений ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.proskuriv.info