Вівторок, лютого 20, 2018

Якою буде вітчизняна медицина розповіла в.о. міністра

Мовою здоров'я

У понеділок Хмельницький відвідала виконуючий обов’язки міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. Під час візиту, організованого ГО “Центр UA” спільно з експертами Реанімаційного пакета реформ та представниками Міністерства охорони здоров’я в рамках всеукраїнського туру “ЗміниТИ: взаємодія заради змін”, вона розповіла у стінах міської ради про принципи медичної реформи.

За словами Уляни Супрун, упродовж 25 років у медичній сфері України не відбувалося жодних кардинальних змін, які б могли покращити галузь. Вона пояснила це тим, що приходили нові міністри, які мали власні плани реформування медицини. Вони навіть дещо починали втілювати у життя. Проте, коли їх місце посідала інша людина, усі попередні напрацювання відкидалися. Тобто у реалізації реформ не було послідовності.
“Коли ми прийшли у Міністерство охорони здоров’я, то спочатку розглянули напрацювання попередників. Їхні сильні сторони використали під час написання стратегії реформування галузі. Реалізація цього плану займе орієнтовно кілька років. Це дозволить змінити медичну галузь, наблизити її до європейських стандартів. Від цього виграють і пацієнти, і медики”, — зазначила в.о. міністра.
Перед зустріччю з медиками, громадськістю та пресою в міській раді Уляна Супрун побувала в одній із хмельницьких військових частин і обласній лікарні, аби ознайомитися з проблемами медичної галузі на місцевому рівні. Зокрема, відзначила, що нині українські військові не проходять вакцинації, що могло б уберегти їх від вірусних захворювань чи гепатиту, що особливо актуально у зоні проведення АТО. Зміни у цьому напрямку стануть частиною реформи військової медицини. Остання має відповідати стандартам НАТО, щоб за планами президента Петра Порошенка Україна була готова у 2020 році вступити у Північноатлантичний альянс.
У Хмельницькій обласній лікарні в.о міністра побачила великі черги. Вона порадила головному лікарю поглянути на досвід кількох столичних лікарень, де можна реєструватися на прийом за допомогою телефона чи мережі Інтернет. Проте кардинальні зміни принесе лише реформування галузі.
Цього року Міністерство охорони здоров’я сконцентрує увагу на первинній медичній допомозі. За словами Уляни Супрун, на Заході основний акцент робиться саме на цій ланці. Тобто медики 80% часу присвячують профілактиці захворювань і лише 20% — лікуванню. В Україні кардинально протилежна ситуація, що впливає на високий рівень смертності громадян працездатного віку.
“Статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я свідчить про те, що 30% жінок і 40% чоловіків, які померли до виходу на пенсію, могли б досі жити, якби були під наглядом сімейного лікаря. Тому найперше ми займатимемося розвитком цієї ланки. Кожен зможе обирати собі сімейного лікаря, який вестиме його впродовж року. Підписання угоди з конкретним лікарем наблизить медицину до людей, адже вони не будуть жорстко прив’язані до прописки. Гроші будуть курсувати за українцем, тому від кількості пацієнтів сімейного лікаря залежатиме його зарплатня”, — наголосила Уляна Супрун.
За її словами, якщо громадянин матиме сімейного лікаря, то, швидше за все, не чекатиме у довжелезних чергах до вузькоспеціалізованих медиків. Пацієнт завчасно може домовитися про прийом зі своїм лікарем. Також відпаде необхідність при будь-якій потребі викликати “швидку допомогу”. Адже сімейний лікар може пояснити телефоном, що необхідно зробити пацієнту. Карету швидкої варто буде викликати лише за крайньої необхідності.
Цьогоріч у профільному Міністерстві займатимуться реформуванням первинної медицини, наступного — вторинної, а у 2019 — вузькоспеціалізованої.
Проте є вже певні напрацювання, які найближчим часом дійсно можуть покращити життя українських пацієнтів. Йдеться про створення Міністерством охорони здоров’я переліку життєво важливих ліків (це питання частково озвучив відомий лікар Євген Комаровський, інтерв’ю з яким можна знайти у попередньому номері газети “Проскурів”, — авт.). Тобто пацієнт зможе побачити, які препарати дійсно лікують, наприклад, грип, а які виписуються, щоб він заплатив якомога більше.
Також під час зустрічі Уляни Супрун з хмельничанами постало питання завищення цін на ліки в аптеках. Вона погодилася, що ця проблема дійсно існує. Деякі медикаменти коштують у нас дорожче, аніж у країнах-членах ЄС. На це впливають  націнки фармацевтичних компаній, а далі — імпортерів, дистриб’юторів і власне аптек. Представники Міністерства з ними домовлятимуться, щоб зменшити рівень націнок. Окрім того, запроваджується програма реімбурсації — відшкодування, компенсація витрат на ліки.
“Програма реімбурсації найперше торкнеться трьох нозологій: серцево-судинні захворювання, цукровий діабет другого типу та бронхіальна астма. Пацієнт спочатку отримає рецепт від лікаря на ці препарати. З ним він іде в аптеку, де може безкоштовно отримати вказаний засіб чи взяти дорожчий, але доплатить за його придбання”, — пояснила Уляна Супрун.
Після зустрічі у міській раді в.о. міністра охорони здоров’я відвідала  Хмельницький базовий медичний коледж. Також у нашій області вона побувала в Шепетівці та Кам’янці-Подільському.
Андрій ЯЩИШЕН
Фото автора

first
  
last
 
 
start
stop
    

(c) Газета Хмельницької міської ради "Проскурів"
(c) Сайт розроблений ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.proskuriv.info