Понеділок, березня 19, 2018

Сергій Висоцький: “У Білорусі нині лише зріє національний спротив”

Полеміка

Наше знайомство з відомим білоруським націоналістом, лідером Білоруської партії свободи, одним із керівників коаліції “Білоруський спротив” відбулось у Києві під час створення Українського громадського комітету захисту російського дослідника комуністичних злочинів Юрія Дмитрієва. Сергій Висоцький увійшов у цей комітет як представник білоруської національної опозиції. Власне тоді у нас відбулася розмова, яка, не сумніваюсь, зацікавить наших читачів.

—  Пане Сергію, ви доволі часто буваєте в Україні і ведете активну політичну діяльність з консолідації білоруської національної опозиції, заразом просуваючи в українському політикумі ідеї Альянсу Балтійсько-Чорноморських націй, серед співзасновників якого є Білоруська партія свободи, яку ви очолюєте з 1992 року. Щоправда, в Білорусі ваша партія досі не зареєстрована та залишається, по суті, нелегальною, піддаючись провокаціям та переслідуванням з боку спецслужб. Проте ви як політичний центр національно спрямованої опозиції в своїй країні тривалий час знаходите в собі сили не лише для спротиву диктатурі Лукашенка, а й для активного протистояння російській імперській політиці.
—  Добре усвідомлюю, що навіть в Україні погано розуміють усі складнощі суспільно-політичної ситуації в Білорусі, все те, що реально відбувається у нашому політикумі та, зокрема, в його опозиційному середовищі, яке можна нині класифікувати за двома напрямками: офіційна і реальна опозиція. До офіційної належать комуністи, Білоруський народний фронт, який є ровесником вашого РУХу, соціал-демократи Шушкевича, Об’єднана Громадянська партія, які створили свій політичний блок. Їхня головна мета —  усунення від влади Лукашенка, навіть разом з Москвою, та надія на підтримку Заходу, насамперед фінансову, що аж ніяк не сприятиме державному відродженню Білорусі, а залишатиме її, можливо, дещо видозміненою колонією Москви.
Ми ж належимо до реальної національної опозиції, яка зорганізувала коаліцію “Білоруський спротив” і послідовно виступає проти режиму Лукашенка, за реальне знищення російської окупаційної системи та здобуття Білоруссю справжньої незалежності. Попри всю складність суспільно-політичної ситуації в своїй країні ми не розхитуємо державний корабель і навіть ідемо нині на діалог з конструктивно мислячими діячами режиму Лукашенка, коли він робить певні кроки з захисту державного суверенітету. Адже нині Путіну в Білорусі потрібен слабкий лідер та повністю підконтрольна територія, і ми це добре усвідомлюємо. А заразом бачимо, що й частина оточення Лукашенка та сам диктатор починають розуміти, що реалізація кремлівських сценаріїв у нашій країні стане кінцем для них самих.
Наша ж біда в тому, що Білорусь не готова до національної революції, у нас немає такої протестної культури, як в Україні, немає для цього підготовлених, як у вас, людей. А провокувати революційні події, коли біля наших воріт і в нашій хаті стоїть ворог, було б безуспішною дією. До речі, під час недавніх протестних акцій у Білорусі я звертався до їхніх активістів із запитанням: чи готові вони в разі прямої російської агресії під будь-яким приводом збройно їй опиратися? У відповідь бачив, що ці люди далекі від реального усвідомлення подібної загрози власній країні, в якій нині лише зріє національний спротив.

—  Відомо, що немало білоруських патріотів нині воюють з російськими окупантами на українському Донбасі. Нещодавно нарешті звання Героя України було присвоєно героєві Небесної сотні, білорусу Михайлові Жизнєвському, який загинув за нашу і вашу свободу під час Революції гідності.
—  Щодо визнання подвигу Михайла Жизнєвського на офіційному державному рівні в Україні, то це доволі знакова для нас, нехай і запізніла, дія української влади. Справді на українському фронті нині воюють понад дві сотні білоруських патріотів, серед яких є й члени нашої партії. Тож допомогу їм та українським військовим вважаємо своїм першочерговим обов’язком, в чому нам дуже допомагають партії, які увійшли до Альянсу Балтійсько-Чорноморських націй, найперше з Прибалтики.
Зазначу також, що дослідження злочинів комуністичного режиму є також одним із основних напрямків нашої діяльності в самій Білорусі. Саме тому мене й зацікавила ідея створення у вас громадського комітету захисту Юрія Дмитрієва, який доніс світові правду про комуністичні злочини в системі Соловецьких концтаборів та на спорудженні Біломору, де загинуло й немало білорусів. Попри нашу інформаційну ізоляцію у власній країні, білоруси добре знають, що саме націоналісти повертають у суспільство правду про російський комуністичний геноцид нації, а наші щорічні меморіальні акції до Дня пам’яті предків, приурочені зокрема і подіям, пов’язаним зі злочинами комуністів у Куропатах, у великій пошані народу.

—  Яким буде ваш політичний прогноз на ситуацію у власній країні на найближчу перспективу?
—  Доволі невтішним, адже Кремль і Путін нині роблять усе, аби перетворити Білорусь на свою повну колонію та плацдарм ведення війни з Україною й протистояння усьому цивілізованому світу. Дуже складна у нас і соціально-економічна ситуація фактично через економічні санкції Москви проти Білорусі, враховуючи спроби Лукашенка хоч якось захистити її суверенітет. У нашій країні відверто і цинічно діють п’ята колона, низка російських шовіністичних та відверто фашистських партій і рухів. Варто нагадати, що режим Лукашенка постійно сприяв русифікаційній політиці в країні, коли телебачення перейшло на російську мову, закривалися білоруські школи, системно упосліджувалася національна культура. Тобто загрози і виклики перед нами нині, особливо у 2017-ому, дуже серйозні і, на моє переконання, цей рік у силу багатьох обставин буде для нас переломним…
Розмовляв Богдан Теленько

first
  
last
 
 
start
stop
    

(c) Газета Хмельницької міської ради "Проскурів"
(c) Сайт розроблений ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.proskuriv.info