Понеділок, березня 19, 2018

“Чайка” в очікуванні свого нового злету

Хмельницький діловий

На черзі у нас подія, ледь не історична для сьогодення Хмельницького: відновлення лазні №1 на вулиці І.Франка. Пов’язана вона з багатьма факторами: численними зверненнями громадян, справжньою епопеєю з реконструкцією лазні, щедрими обіцянками влади минулих років, несподіваними відкриттями у цьому задовгому процесі...

Очікування цієї події має неабияке підґрунтя саме в історичному вимірі. Для міста часів Проскурова лазня мала велике значення і відігравала важливу роль як у суспільному житті, так і в розвитку майбутнього обласного центру. Її будівництво розпочалося 1928 року — паралельно з побудовою водогону. Через два роки збудована споруда отримала гордовиту назву: “Гарнізонна і цивільна лазня імені 12-ліття Жовтня”. Вона була найбільшою в області, обслуговувала щодня до 2200 відвідувачів і стала невід’ємною частиною тодішнього архітектурного обличчя міста — як кінотеатр ім. Чкалова, Будинок офіцерів і ДОСи (будинки офіцерського складу).
Своє завдання вона сумлінно виконувала і в повоєнні часи вже як міська лазня №1. Казенна назва змінилася в роки незалежності з усіма ознаками романтичного капіталізму — ВКП “Лебідь”. Утворене виробничо-комерційне підприємство об’єднало й дитячий табір відпочинку у с. Головчинці. Об’єднання було вимушеним і примусовим, отож зазнало в процесі існування чимало пертурбацій, зокрема щодо назви.
Наступна іпостась у вигляді комунального підприємства “Чайка” вдалою також не стала. Проблема була не у зміні статусу і кадрових ротаціях, а в тому, що сама будівля не зазнавала ремонту впродовж десятків років. З цим у місті зіштовхнулися впритул, коли вирішили замінити старі газові котли на твердопаливні. Тоді й з’явилося рішення, наслідки якого не були передбачені: “У зв’язку з реконструкцією котельні по влаштуванню трьох котлів і допоміжного обладнання робота лазні та котельні була припинена з 8.12.2014 р.”.
Досить швидка, хоча й недешева заміна котлів, бажаного результату не принесла — на заваді став аварійний стан старої будівлі. Як з’ясувалося, починати треба було саме з цього. Навіть побіжний огляд приміщень виявив жахливу картину: грибком були уражені стіни, підлога, стеля, система трубопроводів поржавіла... Лише тоді міська влада вирішила зробити капітальний ремонт цього “крила” КП “Чайка”.
Розповідає директор підприємства Василь Рибачок: “Переможець оголошеного тендера ПМП “Лідер” розпочало роботу в листопаді 2016 року. Були демонтовані всі уражені грибком та іншими хворобами конструкції: вікна, двері, штукатурка, пластик, дерев’яні бруски, вагонка. На щастя, раніше були замінені паро- і трубопроводи, хоча й без супутніх елементів. З території лазні вивезли 500 тонн будівельного сміття. Нині практично в усіх приміщеннях виконаний ремонт стін і стелі, електромереж, посилений фундамент будівлі, завершується її теплоізоляція. Зовнішній архітектурний вигляд ці роботи не змінюють, він залишається історичним”.
За словами директора, нині практично готові для експлуатації обидва зали, душові та ванні кімнати другого поверху, завершуються роботи з облаштування приміщень першого поверху, зокрема у парильнях. На жаль, відкриттю лазні завадили  пориви труб внаслідок сильних морозів, але ці недоліки вже позаду. Ремонтні роботи супроводжуються постійним контролем за станом конструкцій, котли випробувані, мають допуск до роботи, триває набір штату працівників з їх навчанням.
За планами Василя Рибачка, навесні буде здійснена реконструкція території лазні з обладнанням автостоянки для її відвідувачів, деякі інші роботи, котрі нададуть їй сучасного вигляду та комфорту.
Щодо урочистого відкриття лазні директор утримався від конкретної дати: “Не люблю давати завчасних обіцянок, багато залежить від чинників, на які не маємо впливу, адже наші партнери також повинні виконувати свої обіцянки”. Натомість Василь Рибачок наважився на таку перспективу: орієнтовно січень-лютий. Попередньо випробувати можливості лазні він має наміри особисто. Отже, чекаємо злету оновленої “Чайки”.
Володимир РАЗУВАЄВ
Фото Миколи ШАФіНСЬКОГО

first
  
last
 
 
start
stop
    

(c) Газета Хмельницької міської ради "Проскурів"
(c) Сайт розроблений ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.proskuriv.info