Понеділок, березня 19, 2018

Як голосував Хмельницький

Політика

Наприкінці минулого тижня громадські активісти закликали хмельничан голосувати з розумом і підсумували результати спостережень за виборчою кампанією, а політичні партії й кандидати намагалися у будь-який спосіб заручитися підтримкою народу. Дехто навіть не гребував використанням проти конкурентів “чорного піару”.

Застосування технологій нечесної політичної боротьби спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували лише минулого тижня. Про це під час підсумкової прес-конференції розповів координатор кампанії спостереження ОПОРИ Андрій Попик. На теренах області невідомі особи розповсюджували газети, спрямовані проти партії “За конкретні справи”, а у Хмельницькому кандидат на посаду міського голови Валентина Немерюк порівнювала своїх конкурентів зі зграєю собак.
“Зазвичай “чорний піар” починають використовувати наприкінці кампанії, адже у конкурента немає достатньо часу, щоб спростувати розповсюджену проти нього інформацію. Звичайно, ОПОРА проти таких політтехнологій. Якщо людину є за що критикувати, потрібно це робити відкрито, а не вдаватися до брудних методів”, — зазначив Андрій Попик.
Через стислі терміни нинішньої виборчої кампанії боротьба за голоси була напруженою. Найбільшу активність проявляли партії “За конкретні справи” та Аграрна партія України. Саме ці сили відзначилися своєю “благодійною допомогою” виборцям. Від них старалися не відставати інші партії. Округи “засівалися” концертами, встановленням дитячих майданчиків, проведенням ярмарок, де товари продавалися за заниженими цінами. Ще одним розповсюдженим порушенням стало розклеювання агітації у не відведених для цього місцях.
Також представники ОПОРИ зафіксували поодинокі випадки використання адміністративного ресурсу. Якщо раніше це був системний, централізований процес, то нині — локальні й хаотичні явища. Найчастіше керівництво вищих навчальних закладів на свій розсуд організовувало примусові зустрічі студентів з представниками різних політичних сил, щоб у майбутньому заручитися їх лояльністю.
Окрім того, були зафіксовані факти перешкоджання професійній діяльності журналіста. Так, підставою звернення представників ОПОРИ у міліцію став інцидент під час зустрічі з виборцями кандидата від партії “За конкретні справи”, коли журналіста силою змусили залишити приміщення.
Під час цієї ж прес-конференції начальник УМВС України в Хмельницькій області Микола Семенишин розповів, що впродовж виборчої кампанії правоохоронці зафіксували 57, в основному, дрібних порушень виборчого законодавства. З них п’ять випадків було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Серед них — підкуп виборців, умисне знищення або пошкодження майна…
Закликати хмельничан розумно підійти до процесу голосування вирішили представники “Руху ЧЕСНО”. Громадські активісти на вулиці Проскурівській поставили безголовий манекен з табличкою “Я твій кандидат” (на фото). Перехожим вони роздавали буклети з інформацією, як потрібно підійти до волевиявлення.
“Мета нашої акції — закликати людей прийти на вибори. Інформуємо про те, що варто запитувати у свого кандидата. Адже багато з них далекі від проблем міста чи області, займаються лише популізмом. Чіткі запитання від людей можуть поставити їх у незручне становище. Тому закликаємо виборців бути активними, що дасть змогу виваженіше обрати гідного депутата чи мера”, — наголосив член регіонального осередку “Руху ЧЕСНО” Олег Черненко.

Вибори стартували вчасно й без суттєвих порушень. За інформацією голови обласного осередку Комітету виборців України (КВУ) Юрія Ануфрієва, кілька виборчих дільниць в області відкрилася з несуттєвим запізненням, але це не вплинуло на процес голосування. Вибори були на межі зриву лише у Городку, бо ще вночі додруковувалися необхідні бюлетені.
“На щастя, бюлетені вчасно прибули в Городок і вибори розпочалися, — прокоментував Юрій Ануфрієв. — Щоправда, спостерігаємо низьку явку виборців, але це нормально для першої половини дня. Після обіду вона має зрости”.
Проте явка виборців в обласному центрі зростала дуже мляво, що насторожило представника КВУ. За його словами, це найнижча явка за час проведення місцевих виборів, які завжди відзначаються більшим інтересом громадян, ніж парламентські чи президентські. На момент завершення голосування на виборчі дільниці Хмельницького прийшли 91706 виборців, що складає 44,81%.
За словами Андрія Попика, спостерігачі не зафіксували системних порушень виборчого законодавства, які могли б вплинути на хід волевиявлення.
Втім у місті й області певні порушення все ж були. Деякі можна навіть назвати кумедними. Так, за інформацією ОПОРИ, на одній із дільниць Хмельницького кандидатові до міської ради від партії ВО “Батьківщина” здалося, що однієї пломби на скринці для голосування недостатньо, щоб запобігти фальсифікаціям. Прислухавшись до його думки, члени дільничної комісії спробували за допомогою ножиць зробити дірку для додаткової пломби. Через це урна тріснула й стала непридатною для використання.
У селі Горбасів Летичівського району стався серйозний інцидент. Правоохоронцям довелося терміново евакуювати дільничну комісію. Причиною став дзвінок з повідомленням про замінування приміщення. У результаті   жодних підозрілих предметів не знайшли і через дві години дільниця відновила роботу. “Мінувальником” виявився місцевий житель, який уже має судимість за схожий вчинок.
Андрій ЯЩИШЕН
Фото автора

first
  
last
 
 
start
stop
    

(c) Газета Хмельницької міської ради "Проскурів"
(c) Сайт розроблений ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.proskuriv.info